Τεράστια έκπληξη στο Μουντιάλ του Κατάρ! Η Σαουδική Αραβία… ντύθηκε Αργεντινή και με φοβερή απόδοση νίκησε με 2-1 την «αλμπισελέστε» στην πρεμιέρα του Γ’ ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Από την άλλη, για την παρέα του Λιονέλ Μέσι ήταν μία πρεμιέρα-εφιάλτης…

Η Αργεντινή προηγήθηκε 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του εμβληματικού αρχηγού της, με την παράβαση να φέρνει έντονες διαμαρτυρίες από τους Σαουδάραβες, που πάντως έφεραν το ματς… τούμπα! Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε με γκολ στο 48’ του Αλσέχρι και στο 53’ του Αλνταουσαρί. Να σημειωθεί ότι οι Λατινοαμερικάνοι σκόραραν ακόμα τρεις φορές, ωστόσο τα γκολ ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Πλέον, η Αργεντινή έχει πρόγραμμα… βουνό, καθώς θα αντιμετωπίσει Πολωνία και Μεξικό και χρειάζεται νίκες, για να καταφέρει να περάσει στην φάση των «16».

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την Αργεντινή μετά από τα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, τον Ιούλιο του 2019, αφού έκτοτε δεν είχε χάσει ούτε ένα από τα 36 παιχνίδια που έδωσε.

Η Αργεντινή μπήκε δυναμικά στο ματς και προσπάθησε να σκοράρει και να… καθαρίσει γρήγορα το ματς. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Λαουτάρο βρήκε με πανέμορφο τακουνάκι τον Μέσι και ο αρχηγός της «αλμπισελέστε» πλάσαρε, αλλά ο Αλοβάις απέκρουσε. Πέντε λεπτά μετά από το κόρνερ του Μέσι ήρθε το πέναλτι για την Αργεντινή. Με εισήγηση VAR, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για τράβηγμα στον Παρέδες. Την ποινή εκτέλεσε εύστοχα ο Μέσι και έδωσε το προβάδισμα στην Αργεντινή.

Από εκεί και πέρα η «αλμπισελέστε» είχε την κατοχή, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και σκόραρε τρία ακόμα γκολ! Το VAR όμως τα ακύρωσε όλα με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ο Μέσι στο 22’, μετά από όμορφη μπαλιά του Πάπου Γκόμες, σκόραρε, ενώ γκολ σημείωσε και ο Γκόμες, μετά από πάσα του Λαουτάρο. Μάλιστα, και ο τελευταίος τελείωσε με γκολ μία προσπάθειά του αργότερα, ωστόσο όλα τα γκολ… κόπηκαν στο VAR.

Στο 42’ ο Ντε Πολ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ντι Μαρία, προσπάθησαν να σκοράρουν, όμως το 1-0 δεν άλλαξε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σαουδική Αραβία κατάφερε να αιφνιδιάσει την Αργεντινή και να ισοφαρίσει. Μετά από λάθος του Μέσι, ο Αλσέχρι με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μαρτίνες για το 1-1. Λίγο αργότερα, στο 53’, η Σαουδική Αραβία βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά!

Ο Αλνταουσάρι με ένα εκπληκτικό σουτ νίκησε τον Μαρτίνες και έδωσε το προβάδισμα στην Σαουδική Αραβία.

Μετά την επική ανατροπή, η Αργεντινή προσπάθησε να αντιδράσει. Η πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του Σεμπάστιαν Σκαλόνι ήρθε στο 63’, με τον Λισάντρο Μαρτίνες να σουτάρει, την μπάλα να κοντράρει στον Ταλιαφίκο και να καταλήγει κόρνερ, μετά από επέμβαση του Αλοβάις.

Η Σαουδική Αραβία κλείστηκε στην άμυνα της για να κρατήσει το υπέρ της 2-1 και τα κατάφερε. Στο 72′ ο Αλοβάις μπλόκαρε το διαγώνιο σουτ του Ντι Μαρία, ενώ στο 80′ ο Μέσι εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο χρόνος κύλησε και φτάσαμε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Αλσαχράνι συγκρούστηκε με τον τερματοφύλακά του και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το ματς. Λίγο αργότερα ο Αλβάρεζ δεν μπόρεσε με κεφαλιά να βρει δίχτυα και έτσι το 2-1 παρέμεινε με την Σαουδική Αραβία να πανηγυρίζει μία ιστορική νίκη.

Αργεντινή – Σαουδική Αραβία 1-2 (ΑΝΤ1+)

Γκολ: 10′ πεν. Μέσι (Αργεντινή), 48′ Αλσέχρι (Σαουδική Αραβία), 54′ Αλνταουσάρι (Σαουδική Αραβία)

Κίτρινες κάρτες: Αλμάλκι, Αλμπουλαϊχί, Αλνταουσάρι, Αμπντουλχαμίντ, Αλαμπέντ, Αλοβάις

Αργεντινή (Σεμπάστιαν Σκαλόνι): Ε. Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο (59′ Λισάνδρο Μαρτίνεζ), Οταμέντι, Ταλιαφίκο (71′ Ακούνια), Ντε Πολ, Παρέδες (59′ Φερνάντεζ), Πάπου Γκόμες (59′ Αλβάρεζ), Λαουτάρο Μαρτίνες, Ντι Μαρία, Μέσι.

Σαουδική Αραβία (Εβρέ Ρενάρ): Αλοβάις, Αλμπουλαϊχί, Αμπντουλχαμίντ, Αλσαρχάνι (90′ Αλμπρεΐντ), Αλταμπάκτι, Αλμάλκι, Αλνταουσάρι, Αλσέχρι (78′ Αλγκανάμ), Κάνο, Αλφαράζ (45′ Αλαμπέντ – 89′ Αλαμπρί), Αλμπρικάν (89′ Ασίρι).