Το Βέλγιο είχε τον τίτλο του αουτσάιντερ πριν τη σέντρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου και φρόντισε να τον δικαιολογήσει απόλυτα, καθώς έφτασε στα ημιτελικά και βλέπει με αξιώσεις ακόμα και την κατάκτηση του τροπαίου. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ αιφνιδίασε τους Βραζιλιάνους σκόραρε δύο γκολ και με σκορ 2-1 πανηγύρισε μία τεράστια πρόκριση.

Στο 13’ ο Φερναντίνιο με αυτογκόλ έβαλε τους «κόκκινους διάβολους» μπροστά στο σκορ, ενώ στο 31’ ο Ντε Μπρόινε με ένα ξερό σουτ νίκησε τον Άλισον και έφερε την ομάδα του αγκαλιά με την πρόκριση. Η Βραζιλία του Νεϊμάρ που έδειξε κατώτερη των Βέλγων σχεδόν σε ολόκληρο το ματς κατάφερε να μειώσει με τον Ρενάτο Αουγκούστο στο 76’, ωστόσο από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και έμεινε με το… εισιτήριο της επιστροφής.
Το Βέλγιο για δεύτερη φορά στην ιστορία του, μετά το 1986 και την 4η θέση, προκρίθηκε σε ημιτελικά Μουντιάλ και πλέον θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία (10/07, 21:00, Αγία Πετρούπολη, ΕΡΤ1). Πλέον, το τρόπαιο της διοργάνωσης θα διεκδικήσουν μόνο ομάδες από την Ευρώπη, καθώς στους προημιτελικούς που απομένουν θα δώσουν μάχη για την τετράδα οι Κροατία, Ρωσία, Αγγλία και Σουηδία.
Η Βραζιλία είχε τις ευκαιρίες, αλλά δεν δικαιώθηκε στο VAR, το οποίο αγνόησε το πέναλτι που κέρδισε στο 56΄ ο Ζεσούς από τον Κομπανί, ενώ είχε απέναντί της και τον ανίκητο, Τιμπό Κουρτουά, ο οποίος «κατέβασε ρολά» ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο όταν και έκανε σωρεία εξαιρετικών επεμβάσεων.

Το ανελέητο σφυροκόπημα των Βραζιλιάνων με το… καλημέρα του αγώνα δεν βρήκε αντίκρισμα, με τους Νοτιοαμερικάνους να χάνουν τρεις κλασικές ευκαιρίες και να το… πληρώνουν στο 13΄, όταν ο Φερναντίνιο ακούμπησε με τον ώμο τη μπάλα στην προσπάθειά του να απομακρύνει και με αυτογκόλ έδωσε το προβάδισμα στους Βέλγους.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» βρήκαν ψυχολογία και στην ουσιαστικά πρώτη αντεπίθεση τους στο 31΄ είδαν τον Λουκάκου να συνεργάζεται υποδειγματικά με τον Ντε Μπρόινε και τον τελευταίο να δίνει αέρα δύο τερμάτων στο Βέλγιο με φοβερό σουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Τίτε ανακάτεψε την τράπουλα και δικαιώθηκε όταν τρία λεπτά μετά την είσοδο του Αουγκούστο στον αγωνιστικό χώρο είδε τον διεθνή μεσοεπιθετικό να μειώνει σε 2-1 για την Βραζιλία (76΄), η οποία στο 56΄ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι του Κομπανί στον Ζεσούς.

Οι Βραζιλιάνοι, πάντως, συνέχισαν την προσπάθεια να διαψεύσουν την παράδοση που θέλει καμία ομάδα σε Μουντιάλ που είχε βρεθεί πίσω με 2-0 στο ημίχρονο να ανατρέπει τη μοίρα της, πάλεψαν για την ισοφάριση, αλλά οι επεμβάσεις του Κουρτουά ήταν σωτήριες, με αποκορύφωμα αυτή του τέταρτου λεπτού των καθυστερήσεων σε σουτ του Νεϊμάρ. Έτσι, οι Βέλγοι πανηγύρισαν την τεράστια επιτυχία.

Βραζιλία – Βέλγιο 1-2 (ΕΡΤ1)

Γκολ: 13 αυτ. Φερναντίνιο (Βέλγιο), 31′ Ντε Μπρόινε (Βέλγιο), 76′ Ρενάτο Αουγκούστο (Βραζιλία)
Βραζιλία – Βέλγιο 0-1 (13′ αυτ. Φερναντίνιο)
Βραζιλία – Βέλγιο 0-2 (31′ Ντε Μπρόινε)
Βέλγιο – Βραζιλία 1-2 (76′ Ρενάτο Αουγκούστο)