Η Δομινικανή Δημοκρατία έβαλε τις βάσεις της νίκης της επί της Αιγύπτου, 90-77, στη 2η περίοδο και μετέτρεψε εν συνεχεία σε «μονόλογο» το β΄ μέρος της πρεμιέρας του Προολυμπιακού Τουρνουά του Πειραιά και του Β΄ ομίλου, αυτού της εθνικής Ελλάδας.

Με υπεροχή στα ριμπάουντ (43 έναντι 29) και πολυφωνία στην επίθεση, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, οι παίκτες του Νέστορ Γκαρσία ξέφυγαν ακόμη και με + 26 πόντους (51-77) και έθεσαν υποψηφιότητα για την πρόκριση στους ημιτελικούς του Σαββάτου (6/7).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ζαν Μοντέρο, με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο συμπαίκτης του Σάσα Βεζένκοφ στους Σακραμέντο Κινγκς, Κρις Ντουάρτε, πρόσθεσε 14 πόντους μαζεύοντας και 6 ριμπάουντ. Ο Βίκτορ Λις πέτυχε 12 πόντους και 11 ο Άνχελ Νούνιες που ανέβασε απόδοση στο δεύτερο μέρος μαζεύοντας και 9 ριμπάουντ (!).

Με 24 πόντους από την Αίγυπτο ξεχώρισε ο Αχμέντ Μετγουαλί.

Η Αίγυπτος προηγήθηκε με 7-2 και με πολυφωνία στην επίθεση έβαλε δύσκολα στη Δομινικανή Δημοκρατία στην 1η περίοδο. Οι παίκτες του Χένρικ Ροντλ διατηρούσαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, με τη Δομινικανή Δημοκρατία να προσπερνά μόνο μία φορά όταν το σκορ ήταν 9-10. Μετά το 22-14 από τον Αχμέντ Μετγουάλ, ο Ζαν Μοντέρο μείωσε σε 22-16 που ήταν και το σκορ μετά από 10 λεπτά αγώνα.

Στη ρακέτα «χτύπησε» η Δομινικανή Δημοκρατία στη 2η περίοδο, με τον σέντερ των Δομινικανών Ελόι Βάργκας να σημειώνει διαδοχικούς πόντους. Με τρίποντο ο Αντόνιο Πένια ισοφάρισε σε 26-26. Και μετά το 29-28 υπέρ των Αιγυπτίων, οι Βάργκας και Βίκτορ Λις παρέμειναν «καυτοί» για το 29-32. Πατώντας… γκάζι, η ομάδα της Καραϊβικής σημείωσε επιμέρους σκορ 2-15 για το 31-43 του ημιχρόνου. Ο Ζαν Μοντέρο μετρούσε 10 πόντους από πλευράς Δομινικανών που είχαν πετύχει τους 30 πόντους από τους 43 στη ρακέτα, έναντι 18 της Αιγύπτου από το ίδιο σημείο.

Σε μονόλογο της Δομινικανής Δημοκρατίας εξελίχτηκε το β΄ μέρος. Οι Ντουάρτε, Φελίθ και Λις δεν έδειξαν… έλεος απέναντι στην ομάδα της βόρεια Αφρικής και με συνοπτικές διαδικασίες διαμόρφωσαν το +25 για την ομάδα τους 35-60. Η Αίγυπτος μείωσε στο -20 στο 30ό λεπτό (48-68), για να ξεφύγουν και με +26 (51-77) οι παίκτες του Γκαρσία. Ο πόιντ γκαρντ της Αιγύπτου, Αχμέντ Μετγουαλί ήταν ο μόνος που ξεχώρισε από το σύνολο του Γερμανού τεχνικού Χένρικ Ροντλ. Στον αντίποδα με τον Άνχελ Νούνιες να μαζεύει ριμπάουντ και να σκοράρει, η Δομινικανή Δημοκρατία δεν απειλήθηκε, μείωσε… ταχύτητα στο τέλος απλά για να μειώσουν οι Αιγύπτιοι στο -13, 77-90, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 31-43, 48-68, 77-90

Αίγυπτος (Xένρικ Ροντλ): Μετγουαλί 24 (4), Σεχάτα 3 (10, Γκεντί 5, Καλίφα 2, Ρεφάτ 2, Μαχμούντ 10, Ελτζιζαουί 3 (1), Γκάρντνερ 3 (1), Ελ-Σέικ 4, Αμπντελγκαουάντ 15, Χουσεΐν, Οραμπί 6.

Δομινικανή Δημοκρατία (Nέστορ Γκαρσία): Ντουάρτε 14 (1), Λις 12 (1), Βάργκας 6, Μοντέρο 17 (1), Φελίς 9 (1), Πένια 6 (2), Ντε Λεόν 6 (1), Ενρίκες 3 (1), Νούνιες 11 (1), Σάντος 4, Σιμόν, Πολάνκο 2.