Στο αστυνομικό τμήμα της Πάρου παρουσιάστηκε την Παρασκευή ο Φάνης Χριστοδούλου. Όλα ξεκίνησαν όταν ένας δικαστικός κλητήρας κοινοποίησε μία παλαία απόφαση στον παλαίμαχο άσο, ο οποίος ήταν μέλος της Εθνικής, που κατέκτησε το Eurobasket του 1987, στην Αθήνα.
Ο «μπέμπης» του ελληνικού μπάσκετ, δεν ήθελε να την παραλάβει ή ήθελε να πιστοποιηθεί από δημόσιες αρχές η αντίδρασή του στο περιεχόμενο της κοινοποίησης και γι’ αυτό, μαζί με τον δικαστικό κλητήρα παρουσιάστηκαν αυτοβούλως στο αστυνομικό τμήμα Πάρου, στο οποίο έγιναν οι διατυπώσεις για την επίδοση του εγγράφου.
«Δεν με συνέλαβαν ποτέ» ισχυρίζεται ο παλαίμαχος μπασκετμπολίσταςΑρχικά διαρροές έκαναν λόγο για σύλληψη του από άνδρες του ΑΤ Πάρου, ωστόσο κάτι τέτοιο, όπως φαίνεται, δεν ισχύει.
Ο λόγος ήταν η φερόμενη εμπλοκή του μπασκετμπολίστα, ο οποίος είναι ιδιοκτήτης κατασκευαστικής εταιρείας στην Πάρο, όπου διαμένει μόνιμα, σε δικαστική διαμάχη με υπάλληλό του, αλβανικής υπηκοότητας, που υπέστη ηλεκτροπληξία, μένοντας παράλυτος από τη μέση και κάτω και διεκδίκησε αποζημίωση.
«Δεν με συνέλαβαν ποτέ»
Το zougla.gr επικοινώνησε με τον κ. Φάνη Χριστοδούλου ο οποίος διέψευσε κατηγορηματικά ότι συνελήφθη και ότι οδηγήθηκε στον εισαγγελέα. «Δεν υφίσταται τέτοιο θέμα» σημείωσε χαρακτηριστικά.
Ο Φάνης Χριστοδούλου αποτελεί μια σημαντική μορφή για την ιστορία του ελληνικού μπάσκετ. Ο «μπέμπης», όπως ήταν το προσωνύμιο του, ήταν ένας μπασκετμπολίστας που μπορούσε να αγωνιστεί σε όλες τις θέσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα.
Ήταν ταλέντο με όλη τη σημασία της λέξης και αποτέλεσε τη «σημαία» του Πανιωνίου, με αρκετούς να τον συγκρίνουν με τον Τσαρλς Μπάρκλεϊ.
Ο Φάνης Χριστοδούλου πριν μεταπηδήσει στον Πανιώνιο αγωνιζόταν στη Δάφνη, ενώ το 1989 επιλέχθηκε από τους Ατλάντα Χοκς στο νούμερο 96 του ντραφτ, χωρίς ωστόσο να πάρει τη μεγάλη απόφαση να παίξει στον NBA.
Στον «ιστορικό» αγωνίστηκε για 13 χρόνια, κατακτώντας με την ομάδα της Νέας Σμύρνης το Κύπελλο Ελλάδας το 1991 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, μετά τη νίκη με 73-70 επί του τότε κατόχου του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης, ΠΑΟΚ.
Το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς πάντως ο «μπέμπης» ανακοίνωσε την οριστική του αποχώρηση από το άθλημα, μιας και οι χρόνιοι τραυματισμοί δεν του επέτρεπαν να συνεχίσει να αγωνίζεται ανταγωνιστικά.
Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Φάνης από πολύ νωρίς αγωνιζόταν με πρόβλημα και στα δύο γόνατα (δεν αποχωριζόταν ποτέ τις επιγονατίδες) και παρά τις καταχρήσεις που πολλοί υποστηρίζουν ότι έκανε δεν μετακόμισε ποτέ από την λίστα των κορυφαίων καλαθοσφαιριστών στην Ευρώπη.
Με την Εθνική Ελλάδας ο Φάνης Χριστοδούλου έκανε ντεμπούτο στις 31 Αυγούστου του 1983, στους Βαλκανικούς Αγώνες, όντας μόλις 18 χρονών. Ήταν ένας από τους βασικούς παίκτες της «γαλανόλευκης» για πολλά χρόνια, κατακτώντας μαζί της το Ευρωμπάσκετ της Αθήνας το 1987.
Μάλιστα δύο χρόνια αργότερα κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ζάγκρεμπ, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι με δικό του τρίποντο στο τέλος του ημιτελικού αγώνα εναντίον της Σοβιετικής Ένωσης, η εθνική νίκησε 81-80 και πέρασε στον τελικό της διοργάνωσης. Παράλληλα συμμετείχε στα Ευρωμπάσκετ του 1991, 1993, 1995 και 1997, στα Μουντομπάσκετ του 1986, 1990, 1994 και στους Ολυμπιακούς αγώνες του 1996. Συνολικά φόρεσε τη φανέλα της «επίσημης αγαπημένης» 220 φορές.
Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης