Mεγάλη νίκη, επί του ΠΑΟΚ, με 73-62 σκορ, η οποία είναι η δεύτερή του μετά την επάνοδό του στα «μεγάλα σαλόνια» πανηγύρισε ο Πανιώνιος, στη βραδιά που απέσυρε τη φανέλα με το Νο4 στη μνήμη του Μάκη Δενδρινού.

Πρώτος σκόρερ των «κυανέρυθρων» αναδείχτηκε ο Ρίον Μπράουν με 15 πόντους, ενώ Σαλούστρος (11π.) και Ντέιβις (10π.) ήταν επίσης διψήφιοι.

Με 23/36 δίποντα, η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν επέτρεψε στον «Δικέφαλο του Βορρά» να «δραπετεύσει» νικητής από το κλειστό γυμναστήριο της Γλυφάδας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League. Αυτή ήταν η 2η ήττα του ΠΑΟΚ που πήρε 15 πόντους από τον Φρανκ Μπάρτλεϊ και 12 πόντους από τον Ντεβόντε Άπσον.

Η φανέλα με το Νο 4 και το όνομα του αείμνηστου Μάκη Δενδρινού, ενός εκ των κορυφαίων παικτών του Ιστορικού και εξαιρετικού προπονητή εν συνεχεία, ίπταται δίπλα σε αυτές των Φάνη Χριστοδούλου και (επίσης No4) και Μπόμπαν Γιάνκοβιτς (No8). Ο Φάνης Χριστοδούλου παρέδωσε πριν το τζάμπολ του αγώνα τιμητική πλακέτα στην οικογένεια του Μάκη Δενδρινού.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κλείσει προηγούμενος το πρώτο 10λεπτο, έχοντας μπει στο ματς με σερί 7-0. Ο Γκίκας, με τρίποντο, πέτυχε τους πρώτους πόντους για τον Πανιώνιο, για το 15-20 στο 10ο λεπτό. Οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν στη 2η περίοδο και με επιμέρους σκορ 19-11 πήραν την πρωτοπορία (34-31) στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο έγινε μάχη σώμα με σώμα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο μεγαλύτερο μέρος. Ο Σαλούστρος διαμόρφωσε το 54-50, σκορ του αγώνα στο 30ό λεπτό. Ο Πανιώνιος ξέφυγε με +10 (60-50), στις αρχές της 4ης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ με το τρίποντο του Χέντερσον έφερε στο -6 (67-61) τους φιλοξενούμενους, αλλά οι παίκτες του Λυκογιάννη έδειξαν σοβαρότητα και έκαναν το 2-1 στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-31, 54-50, 73-62

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Τσαλμπούρης 2, Σαλούστρος 11 (1), Κάναντι 8, Νόκο 9, Γκίκας 3 (1), Σμιθ 9 (1), Γούλριτζ 2, Μιλεντίγιεβιτς 3, Κακλαμανάκης 1, Ντέιβις 10, Μπράουν 15, Δημητρακόπουλος

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 12, Παπαδάκης 3, Μπάρτλεϊ 15, Ρέινολντς 4, Κρούζερ 9 (1, Χέντερσον 6 (5 ριμπάουντ), Φόρεστερ 3, Ιατρίδης, Περσίσης 5, Κατσίβελης 5, Σκουλαριώτης, Μανθόπουλος