Το όνειρο του Παναθηναϊκού για την πρόκριση στο Final 4 του Μιλάνου έμελλε να εξελιχθεί σε «εφιάλτη».

Οι «πράσινοι» συνετρίβησαν με 74-44 σκορ την Παρασκευή από την ΤΣΣΚΑ στον πέμπτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ της Euroleague, που διεξήχθη στη Μόσχα και αποχαιρέτησαν την κορυφαία μπασκετική διοργάνωση, με το εισιτήριο να καταλήγει στα χέρια των παικτών του Μεσίνα.

Η ομάδα του Αλβέρτη παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών στην επίθεση και, μη μπορώντας να σταματήσει τον εξαιρετικό Καούν (18π.), είδε τους Μοσχοβίτες να παίρνουν την πρόκριση πιο εύκολα απ’ότι περίμεναν και οι ίδιοι.

Από το πράσινο «ναυάγιο» μοναδικός διασωθείς ήταν ο Γκιστ, που πέτυχε 11 πόντους, ενώ από οκτώ είχαν οι Μαυροκεφαλίδης και Λάσμε. Από εκεί και πέρα, ο μεγάλος αρχηγός του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Διαμαντίδης πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, μένοντας μάλιστα χωρίς πόντο στο ματς.

Στο Final 4 του Μιλάνου οι Ρώσοι θα βρουν στο… διάβα τους την Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ στην αντίπερα όχθη το «τριφύλλι» επικεντρώνεται στο ελληνικό πρωτάθλημα, όπου θα προσπαθήσει να κατακτήσει το πρωτάθλημα, προκειμένου να κάνει το νταμπλ.

Ο αγώνας

Ο Καούν έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα τις… άγριες διαθέσεις του και βοήθησε την ομάδα του να ξεφύγει γρήγορα στο σκορ με 11-4, πετυχαίνοντας συνολικά στο πρώτο δεκάλεπτο τους 8 από τους 18 πόντους της ομάδας του (18-10 στο 10′), η οποία βοηθήθηκε παράλληλα και από τον Τεόντοσιτς.

Σε αυτό το διάστημα οι «πράσινοι», αν και ήταν πολύ καλοί στην άμυνα, προδόθηκαν από την ευστοχίας τους στα σουτ εντός πεδιάς (3/16), ενώ δεν κατάφεραν να εξαργυρώσουν τις δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ (5 έναντι 3).

Στη δεύτερη περίοδο ο Μαυροκεφαλίδης μπήκε ζεστός και με 6 διαδοχικούς πόντους του ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης (21-18 στο 14′).

Εντούτοις, οι πρωταθλητές Ρωσίας βρήκαν και πάλι το τρίποντο και με τον Καούν να αναλαμβάνει και πάλι δράση κάτω από το καλάθι πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (35-21), απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που έψαχνε την επιθετική του ταυτότητα.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε ούτε στην τρίτη περίοδο να βρει «αντίδοτο» στον επιθετικό οίστρο του Καούν (10π. στο γ’ δεκ.), με τον Ρώσο σέντερ να να μην έχει αντίπαλο κάτω από τα καλάθια και να οδηγεί εκ του ασφαλούς την ΤΣΣΚΑ στη νίκη, απέναντι στους «πράσινους» που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και βρέθηκε στη λήξη του δεκαλέπτου στο -21 (54-33).

Η ομάδα του Αλβέρτη έδειχνε να μην έχει ψυχικά αποθέματα για τη μεγάλη ανατροπή, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο αποδείχθηκε τυπικής διαδικασίας, με τους γηπεδούχους να φτάνουν άνετα στο τελικό 74-44, κατακτώντας έτσι με τον πλέον πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση για το Final 4.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 35-21, 54-33, 74-44.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Κρστιτς): Τεόντοσιτς 7, Μίτσοβ 8, Φριτζόν 9, Τζάκσον 9, Κρστιτς 5, Γουίμς 5, Ζοζούλιν, Βοροντσέβιτς 3, Κάουν 18, Χριάπα 10, Χάινς.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 5, Κάρι, Μπατίστ, Φώτσης 3, Ούκιτς 2, Λάσμε 8, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης, Γκιστ 11, Ματσιούλις 2, Ράιτ 3, Γιάνκοβιτς.

(Τα πρώτα λεπτά του αγώνα)

(Τα τελευταία λεπτά του αγώνα)

Το LIVE του αγώνα:

Τέλος στο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να αποκλείεται με κατεβασμένα τα χέρια.

74-44: Σκοράρει ο Ράιτ.

74-42: Στο +32 η ΤΣΣΚΑ.

72-42: 1/2 βολές από τον Ουίμς.

71-42: Ο Χριάπα με νέο καλάθι εκτοξεύει τη διαφορά στο +29.

69-42: Καλάθι από τον Χριάπα.

67-42: Ο Γκιστ φεύγει στον αιφνιδιασμό και αφήνει την μπάλα στο καλάθι.

67-40: Καλάθι από τον Τεόντοσιτς

65-40: Εύστοχος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας ο Λάσμε.

65-38: Απαντά ο Φριτζόν.

63-38: Καλάθι από τον Γκιστ.

63-36: «Γκολ-φάουλ» από τον Τζάκσον.

60-36: Δίποντο από τον Φριτζόν.

58-36: Εύστοχο τρίποντο από τον Γκιστ.

58-33: Διευρύνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά ο Ουίμς.

56-33: Η ΤΣΣΚΑ φεύγει στον αιφνιδιασμό και φτάνει το διαφορά στο +23.

Έναρξη στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Τέλος στο τρίτο δεκάλεπτο…

54-33: Μακρινό εύστοχο σουτ από τον Κρστιτς.

52-33: Διείσδυση και καλάθι από τον Γκιστ.

38-27: 1/2 βολές από τον Βοροντσέβιτς.

37-27: Στους 10 πόντους πλησιάζει ο Παναθηναϊκός με ωραίο κάρφωμα του Λάσμε.

37-25: Μειώνει ο Μπράμος.

37-23: 2/2 βολές από τον Κάουν.

35-23: Μειώνει ο ΠΑΟ με ωραίο κάρφωμα του Λάσμε.

35-21: Ο Καούν εκτοξεύει τη διαφορά στους 14 πόντους. 35-21 είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

33-21: Στο +12 για πρώτη φορά η ΤΣΣΚΑ με καλάθι του Καούν.

31-21: Ο Τζάκσον δίνει «αέρα» 10 πόντων εκ νέου στην ομάδα του.

29-21: Ο Χριάπα απαντά για την ΤΣΣΚΑ.

26-21: Τρίποντο από τον Μπράμος.

26-18: Καλάθι από τον Τζάκσον.

24-18: Ανάσα για την ΤΣΣΚΑ με τρίποντο του Φριτζόν.

21-18: Ο Μαυροκεφαλίδης με έξι συνεχόμενους πόντους μειώνει ακόμη περισσότερο.

21-16: Νέο καλάθι από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη.