Αγώνας ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ -ακόμη και φιλικός- δεν μπορεί ποτέ να είναι… αδιάφορος.

Το επιβεβαίωσαν ξανά οι δύο ομάδες το βράδυ της Δευτέρας (16/9) στο τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» που διεξήχθη στο (καταπράσινο) κλειστό «Τάσσος Παπαδόπουλος/Ελευθερία» της Λευκωσίας και βρήκε νικητές τους Ισραηλινούς με 88-75.

Το τουρνουά εντούτοις, το κατέκτησε ο Παναθηναϊκός στη… διαφορά πόντων (τριπλή ισοβαθμία, καθώς είχαν από μία νίκη οι «πράσινοι», η Μακάμπι και η Μπάγερν) χάρις σε ένα καλάθι του Μπράουν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Πολύ «γεμάτο» ματς και πάλι απ’ τον Λορένζο Μπράουν με 14 πόντους και 4 ασίστ, καλή εικόνα για δεύτερο σερί παιχνίδι επιθετικά απ’ τον Γιούρτσεβεν (12π.), ενώ ο Κέντρικ Ναν έμεινε εκτός για προληπτικούς λόγους εξαιτίας ενός μικρού μυϊκού σπασμού στη μέση. Οι Σόρκιν (18π.) και Γιοκουμπάιτις (13π., 3/3τρίπ.) έκαναν τη διαφορά για τη Μακάμπι, ενώ αποβλήθηκε στην τελευταία περίοδο ο Εργκίν Αταμάν με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία.

Η ανανεωμένη Μακάμπι έβαλε εξαρχής δύσκολα στον Παναθηναϊκό, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τους Γιοκουμπάϊτις και Σόρκιν και με εξαιρετική παραγωγικότητα στην πρώτη περίοδο, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (30-22), απέναντι στους «πράσινους» που είχαν «θέματα» στην άμυνά τους.

Στη δεύτερη περίοδο η Μακάμπι έφτασε τη διαφορά στο +11 (24-35), όμως στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» την άμυνά του και με ένα σερί 11-0 -χάρις στη δημιουργία και τις εκτελέσεις του Μπράουν- έφερε το ματς σε ισορροπία στο 14’ (35-35). Οι Ισραηλινοί κατάφεραν με τα μακρινά σουτ να ανακτήσουν μία μικρή διαφορά και να κλείσουν το ημίχρονο στο 47-44, την οποία συντήρησαν και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-55).

Στην τέταρτη περίοδο οι υποδείξεις των διαιτητών και τα αλλεπάλληλα επιθετικά φάουλ που «χρέωσαν» τον Λεσόρ και τον Οσμάν, έκαναν έξω φρενών τον Εργκίν Αταμάν, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα κι αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Η όλη κατάσταση δημιούργησε εκνευρισμό στους «πράσινους» τον οποίο εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι, ανεβάζοντας τη διαφορά ξανά στο +11 (70-59) με το τρίποντο του Μένκο κι άλλο ένα καλάθι του Γιοκουμπάιτις.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε ξανά χάρις τους Γκραντ και Παπαπέτρου (65-70), όμως η ευστοχία της Μακάμπι από τα 6,75μ., (12/25 τρίπ.), «τελείωσε» μια και καλή το ματς και η νίκη κατέληξε στα χέρια των Ισραηλινών.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-47, 55-58, 75-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Σλούκας 5 (1), Οσμάν 8, Γκραντ 3, Ερνανγκόμεθ 2, Γιούρτσεβεν 12, Μπράουν 14 (1), Μωραΐτης, Σαμοντούροφ, Παπαπέτρου 9, Λεσόρ 11, Γκριγκόνις 8, Μήτογλου 3 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Όντεντ Κάτας): Λόιντ 2, Σόρκιν 18 (2), Ριβέρο 8, Ράντολφ 10 (1), Μπλατ 6 (2), Χοάρ 6, Σίμονς 4, Μένκο 9 (3), Μάγερ, Ρέιμαν, Κοέν 3 (1), Γιοκουμπάιτις 13 (3), Γκάμπριελ 7.