Τα… εύκολα δύσκολα ο μπασκετικός Ολυμπιακός στον εκτός έδρας αγώνας του με τη Νεπτούνας για την 3η αγωνιστική των ομίλων της Euroleague, ωστόσο χάρη στον εξαιρετικό Βασίλη Σπανούλη, πήρε το ροζ φύλλο στην παράταση με 85-81 σκορ (76-76 κ.α).

O αρχηγός των Πειραιωτών «πυροβολούσε» κατά ριπάς το καλάθι των γηπεδούχων και με τους 34 πόντους που σημείωσε, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ για τον ίδιο στη διοργάνωση, συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι, έστω και δύσκολα, έκαναν το «3 στα 3» στο 4ο γκρουπ.

Επιρρεπείς στα λάθη αποδείχθηκαν οι Πειραιώτες και σε συνδυασμό με την προβληματική τους άμυνα βρέθηκαν από τα πρώτα λεπτά να κυνηγούν στο σκορ.

Πάντως η ομάδα του Τόμιτς χάρη σε ξέσπασμα από τα 6.75, με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη (2) και Λαφαγιέτ (1) πήρε το προβάδισμα με 17-15, ενώ στη συνέχεια «τρέχοντας» ένα επιμέρους σκορ 10-2, βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 πόντους (27-17) στο 13′.

(To ξεκίνημα του ματς)

Παίρνοντας μεγάλη βοήθεια από τον Σλούκα, ο οποίος συνεργαζόταν άψογα με τους Ντάνστον και Πέτγουεϊ, μοιράζοντάς τους έτοιμα καλάθια, ο Ολυμπιακός έδειχνε να ελέγχει το ματς.

Εντούτοις η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα και τα πολλά φάουλ, που έστειλαν 11 φορές τους Λιθουανούς στη γραμμή του φάουλ, στοίχισαν στους «ερυθρολεύκους», που είδαν τη Νεπτούνας στο 17΄ να μειώνει στους -5 (31-26).

Ο Αγραβάνης πέρασε στη συνέχεια στο παρκέ και, πετυχαίνοντας προσωπικούς πόντους, βοήθησε την ομάδα του Πειραιά να φτάσει στο +8, με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια (38-30).

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν ωσεί παρόντες στο παρκέ. Οι Πειραιώτες έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο στην άμυνα, όντας παράλληλα και απογοητευτικοί στην επίθεση, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να γυρίσουν το παιχνίδι και να προηγηθούν με 47-46, έχοντας ως πρωταγωνιστή στον Σακούρ.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να ανακάμψουν, αλλά με 13 λάθη και χαμένη τη μάχη των επιθετικών ριμπάουντ δεν είχαν τύχη. Έτσι μοιραία η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 55-55.

Με τον Ντάνστον να έχει χάσει τη μάχη της ρακέτας και τους γηπεδούχους να βρίσκουν πολύτιμες λύσεις από τα 6.75, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 37′ στο -5 (70-65). Ωστόσο, ο Λοτζέσκι έδωσε πολύτιμες ανάσες, ο Σπανούλης συνέχισε να παλεύει και με τρίποντο του αρχηγού τους οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν γρήγορα σε 72-72.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ντάνστον να κερδίζει αυτή τη φορά πολύτιμο επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ και να κρατάει την ισοπαλία (74-74 στο 39′). Ο Σπανούλης κέρδισε νέο φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε το 74-76 στα 30 δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Πάντως, η κακή άμυνα της ελληνικής ομάδας έδωσε το ελεύθερο σουτ στον Ζαβάτσκας για να ισοφαρίσει και πάλι σε 76-76 και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Σπανούλης το πήρε προσωπικά και με 6 πόντους σε αυτό το διάστημα χάρισε στον Ολυμπιακό το προβάδισμα, το οποίο δεν απώλεσε μέχρι το τελικό 85-81.