Τη χειρότερη της εμφάνιση στη φετινή σεζόν πραγματοποίησε την Πέμπτη η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, γνωρίζοντας έτσι μοιραία την πρώτη της ήττα στην Euroleague.

Οι Πειραιώτες έμειναν στη σκιά του καλού τους εαυτού στο «Μεντιολάνουμ Φόρουμ» και συνετρίβησαν με 81-51 σκορ, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του TOP16, από την Αρμάνι Μιλάνο, η οποία γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 78α της γενέθλια.

Μοναδικός διασωθείς από το «ερυθρόλευκο ναυάγιο» ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 12 πόντους. Δήμιος για τους Ιταλούς ο Λάνγκφορντ, ο οποίος είχε 29 πόντους με 5/6 τρίποντα, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Χάκετ (17π.).

Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν βρέθηκε γρήγορα στο 10-4. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» με τον Σπανούλη να «μοιράζει» (5ασ.), το Λοτζέσκι πρωταγωνιστή στην άμυνα (3κλ.) και τον Σίμονς κυρίαρχο της ρακέτας και με σερί 0-8 ανέκτησαν το προβάδισμα (10-12 στο 7′).

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Πρίντεζης μέσα στο αντίπαλο καλάθι και ο Σλούκας στην εκπνοή της περιόδου έστειλε τον Ολυμπιακό στη δεύτερη περίοδο στο +5 (16-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Σπανούλη, που έκατσε στον πάγκο στα πρώτα λεπτά για ανάσες, και την παρουσία του σαστισμένου Κόλινς, που υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη, ενώ δεν ανταποκρίθηκε στη φύλαξη του Λάνγκφορντ (17π. μέχρι το ημ.), και με επιμέρους σκορ 14-3 προηγήθηκε στο 14′ με 30-24.

Η επιστροφή του Σπανούλη στο παρκέ αντί του Κόλινς έφερε αποτελέσματα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και πάλι με 30-31, αλλά τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας, κυρίως από τα 6.75 μέχρι το ημίχρονο (2/11τριπ.), τον έφεραν και πάλι σε δυσμενή θέση, ενώ οι Ιταλοί με επιμέρους σκορ 9-1 πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (39-32).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός παραδόθηκε στην άμυνα των Ιταλών, στην έφεση του Λαβάλ στα μπλοκ (3 στην τρίτη περίοδο), και στην ευστοχία των γηπεδούχων από τα 6.75 (3/4).

Οι «ερυθρόλευκοι», που ήταν εξαιρετικά άστοχοι, έμειναν στους 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, τη στιγμή που η ομάδα του Λούκα Μπάνκι καθοδηγούμενη στην επίθεση από τους Λάνγκφορντ, Χάκετ και Λαβάλ έκοψε το νήμα του τερματισμού με 24 και μπήκε στον… επίλογο στο +23 (63-40).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε έξι λεπτά να βρει στόχο, με την Αρμάνι να συνεχίζει το ρεσιτάλ ευστοχίας της, να εκτοξεύει τη διαφορά στους +32 πόντους (72-40) και να καθαρίζει την υπόθεση νίκη με σκορ 81-51.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 39-32, 63-40, 81-51

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τσερέλα 5, Μέλι 3, Χάκετ 17, Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 29 (5/6 τρίποντα), Σάμιουελς, Ουάλας 2, Λαουάλ 10 (9 ριμπ., 5 τάπες), Μος 2, Τζέρελς 13, Τουρέ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 3, Σπανούλης 8, Περπέρογλου 3, Σλούκας 7, Κόλινς, Σίμονς 6, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 7, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 5.