Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο πρώτο ντέρμπι των «αιωνίων» του ελληνικού μπάσκετ για τη φετινή σεζόν, που ήταν αυστηρώς ακατάλληλο για… καρδιακούς.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς, πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε με 77-76 του Ολυμπιακού, στον μεταξύ τους νοκ-άουτ προημιτελικό του Κυπέλλου, που διεξήχθη στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ και πήρε πανάξια το εισιτήριο για τους «4» της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» αν και αγωνίστηκαν με αρκετές απουσίες (Μαυροκεφαλίδης, Χαραλαμπόπουλος, Γκιστ, Νέλσον) και βρέθηκαν μάλιστα με την πλάτη στον τοίχο, αφού έχαναν με επτά πόντους στο 38′ (68-75), κατάφεραν με μπροστάρη τον εξαιρετικό Παππά να γυρίσουν τούμπα το παιχνίδι, παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση χάρη σε κάρφωμα του -επίσης πολύ καλού- Μπατίστα στα 4 δέκατα πριν από τη λήξη.

Πλέον το «τριφύλλι», με τον Ολυμπιακό να έχει τεθεί εκτός τετράδας είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Για τους νταμπλούχους Ελλάδας 19 πόντους είχε ο Παππάς, ενώ οι Μπατίστα και Γιάνκοβιτς πρόσθεσαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, από τον Ολυμπιακό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λοτζέσκι με 16 πόντους, ενώ τρεις λιγότερους πέτυχε ο Πρίντεζης.

Υπενθυμίζεται ότι στους «4» έχουν προκριθεί επίσης ο Απόλλωνας Πατρών, η Νέα Κηφισιά και ο ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε μουδιασμένα στο παρκέ και αυτό το γεγονός το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έχοντας σωστά αμυντικά αντανακλαστικά, έκλεισαν τους διαδρόμους στο low post και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Γιάνκοβιτς και Μπατίστα ξέφυγαν στο 7′ με +10 πόντους (14-4), την ώρα που οι Ντάνστον και Πέτγουεϊ είχαν ήδη από δύο φάουλ.

Στη συνέχεια ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ και οι ερυθρόλευκοι με την επιστροφή τους στο παρκέ, βοηθούμενοι από την είσοδο στο ματς των Λαφαγιέτ και Σλούκα και έχοντας μπροστάρη στην επίθεση τον Λοτζέσκι, ο οποίος είχε 2/2 τρίποντα, μάζεψαν τη διαφορά και με επιμέρους σκορ 3-10 μείωσαν σε 17-14 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με 24-23 με καλάθι του Λαφαγιέτ, ωστόσο στη συνέχεια οι «πράσινοι» ανασυντάχθηκαν και με προσωπικούς πόντους των Διαμαντίδη και Παππά «έτρεξαν σερί 8-0, παίρνοντας προβάδισμα με 33-28.

Η «πράσινη» έλλειψη διάρκειας στην άμυνα και η κυριαρχία της ομάδας του Πειραιά με τον Πρίντεζη στα επιθετικά ριμπάουντ (5) έφεραν τους «ερυθρολεύκους» με τη λήξη του ημιχρόνου και πάλι σε απόσταση αναπνοής (33-32).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι κατάφεραν να εξουδετερώσουν τον Μπατίστα, ελέγχοντας τα ριμπάουντ και με σερί 13-0 στο 25′ προηγήθηκαν με 45-33.

Ο Σπανούλης είχε βρει το χέρι του και με τους 10 πόντους του σε αυτό το διάστημα δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό να μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 60-49 υπέρ των Πειραιωτών, που σημειωτέον είχαν 4/8 τρίποντα στην τρίτη περίοδο.

Πάντως οι «πράσινοι» πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα τον μεγάλο τους αντίπαλο: με «βροχή» τριπόντων από τους Μπλουμς (2) και Παππά (1) επέστρεψαν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε τέσσερις πόντους (58-62) στο 34′.

Οι Λαφαγιέτη και Λοτζέσκι« πυροβολώντας» κι αυτοί από τα 6.75μ. επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να ξεφύγει και πάλι με +10 (58-68), ωστόσο ο Παππάς με προσωπικούς πόντους μείωσε και πάλι σε 66-70 στο 37′.

Ακολούθησαν τα κρίσιμα καλάθια από τους Σλούκα και Λοτζέσκι (τρίποντο) για την ομάδα του Πειραιά, η οποία βρέθηκε στο +7 (75-68) στο 38’, δείχνοντας κοντά στη νίκη.

Εντούτοις οι παίκτες του Ιβάνοβιτς, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Πειραιωτών με τέσσερις προσωπικούς πόντους του Σλότερ κι ένα τρίποντο του Διαμαντίδη, ισοφάρισαν και πάλι σε 75-75 στα 16 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και το παιχνίδι πήρε και πάλι «φωτιά».

Ο Σλούκας τότε κέρδισε φάουλ από τον Μπατίστα, αλλά ευστόχησε σε 1/2 βολές (75-76), με τον Διαμαντίδη να ξεχύνεται στη συνέχεια στον αιφνιδιασμό και, τραβώντας πάνω του όλη την άμυνα του Ολυμπιακού, βρήκε ελεύθερο τον Μπατίστα, ο οποίος κάρφωσε, κάνοντας το σκορ 77-76.

Με 4 δέκατα του δευτερολέπτου να απομένουν ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε τίποτα στην «υποψία» επίθεσης που είχε, κι έτσι η πρόκριση κατέληξε στα χέρια των «πράσινων», που πέτυχαν μία μεγάλη νίκη με μία επίσης σπουδαία ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-32, 49-60, 77-76

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Διαμαντάκος, Σλότερ 7, Μποχωρίδης 5 (1), Γιάνκοβιτς 11, Φώτσης 7 (1), Παππάς 19 (3), Μπλουμς 8 (2), Διαμαντίδης 8 (2), Μπατίστα 12.

Oλυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6 (2), Χάντερ 6, Ντάνστον 10, Σπανούλης 12 (2), Μάντζαρης 3 (1), Σλούκας 3, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 16 (4), Πρίντεζης 13.

(Το τέλος του ματς)

(Το ξεκίνημα του ντέρμπι)

To live του αγώνα

Τέλος στο παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός παίρνει το εισιτήριο για τους «4» του Κυπέλλου, αποκτώντας έτσι μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

77-76: Με κάρφωμα ο Μπατίστα δίνει το προβάδισμα στον ΠΑΟ. Τάιμ άουτ 4 δέκατα του δευτερολέπτου πριν το τέλος.

75-76:
1/2 βολές από τον Σλούκα.

75-75: Ισοφαρίζει ο ΠΑΟ με τρίποντο του Διαμαντίδη. Τάιμ άουτ από τον Μπαρτζώκα με 16 δευτερόλεπτα να υπολείπονται για το τέλος.

72-75: Νέο λέι απ από τον Σλότερ.

70-75: Μειώνει ο Σλότερ για το «τριφύλλι».

68-75: Τρίποντο από τον Λοτζέσκι. Στο +7 ο Ολυμπιακός.

68-72: 2/2 βολές από τον Διαμαντίδη.

66-72: Σημαντικό καλάθι για τον Ολυμπιακό από τον Σλούκα.

66-70: Μειώνει ακόμη περισσότερο ο Παππάς.

64-70: Ο Παππάς κρατάει ζωντανό τον Παναθηναϊκό, πετυχαίνοντας νέο καλάθι.

62-70: Λέι απ από τον Παππά.

60-70: 2/2 βολές από τον Πρίντεζη.

60-68: Μειώνει για τον ΠΑΟ ο Γιάνκοβιτς.

58-68: Νέο τρίποντο για τον Ολυμπιακό με «δράστη» αυτή τη φορά τον Λοτζέσκι.

58-65: Απαντά για τον Ολυμπιακό ο Λαφαγιέτ.

58-62: Μειώνει με νέα τρίποντη-«βόμβα» ο Παππάς.

55-62: Φόλοου από τον Θάντερ.

55-60: Νέο τρίποντο για τον ΠΑΟ αυτή τη φορά από τον Παππά. Tάιμ-άουτ ζήτησε ο Μπαρτζώκας.

52-60: Μειώνει στους 8 ο Μπλουμς.

Άρχισε η τέταρτη και τελευταία περίοδος.

Τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

49-60: Τρίποντο από τον Πέτγουεϊ.

49-77: 2/2 βολές από τον Γιάνκοβιτς.

47-57: Απαντά ο Παππάς.

45-57: 2/2 βολές από τον Λοτζέσκι.

45-55: Εύστοχος από τα 6.75μ. και ο Μπλουμς.

42-55: Εύστοχο τρίποντο από τον Σπανούλη, που φτάνει τους 12 πόντους.

42-52: Ακόμα δύο πόντοι από τον Μποχωρίδη.

40-52: Απαντά από τα 6.75 μ. ο Σπανούλης.

40-49: Τρίποντο-ανάσα για τον ΠΑΟ από τον Μποχωρίδη.

37-49: 2/2 βολές από τον Ντάνστον.

37-47: Ευστοχεί σε προσπάθεια δύο πόντων ο Γιάνκοβιτς.

35-47: Νέο καλάθι από τον Σπανούλη.

35-45: Πρώτο καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο για τον ΠΑΟ διά χειρός Φώτση.

33-45: 17-0 σερί τρέχει ο Ολυμπιακός ο οποίος φτάνει στο +12 με καλάθι του Σπανούλη.

33-43: Στο +10 η ομάδα του Μπαρτζώκα με νέο καλάθι του Μπαρτζώκα.

33-41: Στο +8 ο Ολυμπιακός με Πρίντεζη.

33-39: Ο Ντάνστον μαζεύει το επιθετικό ριμπάουντ και πετυχαίνει καλάθι.

33-37: Στο +4 ο Ολυμπιακός με καλάθι του Πρίντεζη.

33-35: Εύστοχο τρίποντο από τον Μάντζαρη.

Ξεκίνησε η τρίτη περίοδος…

Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για το ημίχρονο, με τους πράσινους να είναι στο +1 (33-32).

33-32: Ο Σπανούλης φεύγει στον αιφνιδιασμό και μειώνει στον πόντο.

33-30: Μειώνει ο Πρίντεζης, μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

33-28: Εύστοχο τρίποντο από τον Παππά.

30-28: Δύο ακόμη πόντοι για τον ΠΑΟ από τον Μπατιστ, ο οποίος φτάνει τους 10.

28-28: «Χτυπάει» από τα 6.75μ. ο Διαμαντίδης ισοφαρίζοντας το σκορ.

25-28: 1/2 βολές από τον Φώτση.

25-27: Τρίποντο για τον Ολυμπιακό από τον Πέτγουεϊ.

25-24: Απαντά με δίποντο ο Φώτσης.

23-24: Ο Λαφαγιέτ παίρνει το ριμπάουντ και σκοράρει.

23-22: 1/2 βολές από τον Ντάνστον.

23-21: Ο Γιάκοβιτς φεύγει στον αιφνιδιασμό και δίνει ασίστ στον Μπλουμς που αφήνει την μπάλα στο καλάθι.

21-21: 1/2 βολές από τον Ντάνστον.

21-20: Εύστοχος από τη γραμμή των βολών ο Παππάς.

19-20: Το προβάδισμα συνεχίζει να αλλάζει χέρια. 2/2 βολές από τον Ντάνστον

19-18: Απαντά ο Μπατίστα.

17-18: Δύσκολο καλάθι από τον Λοτζέσκι, ο οποίος δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

17-16: Μειώνει στον πόντο ο Θάντερ με ωραίο καλάθι.

Άρχισε η δεύτερη περίοδος.

Τέλος στο πρώτο δεκάλεπτο.

17-14: 1/2 βολές από τον Μπατίστα.

16-14: Μειώνει στους δύο πόντους ο Λοτζέσκι με νέο τρίποντο.

16-11: Απαντά ο ο Χάντερ με καλάθι κάτω από τη ρακέτα.

16-9: Ωραία ενέργεια και καλάθι του Μπατίστα μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

14-9: Πρώτο τρίποντο για τον Ολυμπιακό από τον Λοτζέσκι. Τάιμ άουτ παίρνει ο Ιβάνοβιτς μετά το 5-0 που τρέχει ο Ολυμπιακός.

14-6: Καλάθι-ανάσα για τον Ολυμπιακό από τον Λαφαγιέτ.

14-4: Στο +10 ο ΠΑΟ με buzzer beater του Σλότερ.

12-4: Νέο γκολ-φάουλ από τον Γιάνκοβιτς, που αστοχεί αυτή τη φορά από τη γραμμή των βολών.

10-4: Ο Γιάνκοβιτς βρίσκει στόχο σε προσπάθεια δύο πόντων και κερδίζει και φάουλ. Μέσα η βολή.

7-4: Καλάθι για τον Ολυμπιακό από τον Πρίντεζη.

7-2: Έμμεσο τρίποντο από τον Μπατίστα. Πετυχαίνει το καλάθι, κερδίζει φάουλ και ευστοχεί και στη βολή.

4-2: Ευστοχεί σε τρίποντο ο Φώτσης.

1-2: Εύστοχος σε μία από τις δύο βολές ο Σλότερ.

0-2: Πρώτο καλάθι στον αγώνα από τον Ντάνστον.