Με τον πλέον θριαμβευτικό τρόπο ήρθε το 1-1 για τον Ολυμπιακό στη σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ των Ανδρών κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Οι «ερυθρόλευκοι», έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75μ. (13/25), συνέτριψαν τη Δευτέρα με 89-64 στο ΣΕΦ τους «πράσινους», που δεν κατάφεραν να μπουν στο κλίμα του αγώνα, γνωρίζοντας μοιραία αυτή τη βαριά ήττα.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Πρίντεζης με 18 πόντους, ενώ από 12 είχαν οι Σπανούλης, Ντάνστον και 11 ο Μάντζαρης.

Στην αντίπερα όχθη από το συγκρότημα του Αλβέρτη, που παρατάχθηκε στο ΣΕΦ χωρίς τον τραυματία Γκιστ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαυροκεφαλίδης με 17 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Διαμαντίδης.

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς των τελικών θα διεξαχθεί την Πέμπτη, αυτή τη φορά στο ΟΑΚΑ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας βρέθηκε τόσο ο Βαγγέλης Μαρινάκης, όσο και ο Κωνσταντίνος Αγγελόπουλος, πατέρας των ιδιοκτητών της «ερυθρόλευκης» ΚΑΕ.

O Ολυμπιακός έδειξε τις άγριες ορέξεις του από το ξεκίνημα του αγώνα. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα, παρασύροντας τον Παναθηναϊκό με τον χειμαρρώδη ρυθμό τους στο πρώτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να με 6/9 τρίποντα «οικοδόμησαν» γρήγορα μία διαφορά ασφαλείας, την ώρα που οι πράσινοι τα είχαν… σπάσει στα σουτ εντός πεδιάς (5/15), βλέποντας μάλιστα τους Φώτση, Λάσμε και Ματσιούλις να συμπληρώνουν γρήγορα από 2 φάουλ.

Πιο συγκεκριμένα οι «ερυθρόλευκοι» με… μπροστάρηδες στο σκοράρισμα τους Λοτζέσκι και Πρίντεζη (από 8 πόντους) ξέφυγαν με +16 πόντους στο 8′ (23-7), ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +17 (29-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μαυροκεφαλίδης ανέβασε στροφές (7π.) και έδωσε βοήθειες στον Διαμαντίδη που ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση στο πρώτο.

Εντούτοις ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στη δημιουργία (11 ασίστ), πήρε κρίσιμα ριμπάουντ και με την περιφέρεια να συνεχίζει το έργο της έγραψε στο 17′ το +21 (46-25), μετά από δύο κολλητά τρίποντα (Σπανούλης, Πέτγουεϊ).

Την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει στόχο και μοιραία πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -19 (48-29).

Με 14/43 σουτ εντός πεδιάς ο Παναθηναϊκός δεν ήταν σε θέση να διεκδικήσει την ανατροπή ούτε στηντρίτη περίοδο και μοιραία ήταν στο -21 στο 30’΄(46-67).
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικής διαδικασίας, με τον Παναθηναϊκό να έχει πετάξει λευκή πετσέτα, βλέποντας τους γηπεδούχους να επικρατούν εν τέλει με 89-64 σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 48-29, 67-46, 89-64

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουει 10(2), Σερμαντίνι 3, Ντάνστον 12, Σπανούλης 12(2), Περπέρογλου 5(1), Παπαπέτρου, Σλούκας 5(1), Κόλλινς 2, Σίμονς 3(1), Λοτζέσκι 8(2), Πρίντεζης 18(2), Μάντζαρης 11(3)

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 4, Κάρι 3(1), Φώτσης 8, Ούκιτς 2, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 17, Διαμαντίδης 12(2), Παππάς, Γιάνκοβιτς 4, Ματσιούλις 8(1), Ράιτ 2

(Τα τελευταία λεπτά του τελικού)

(Τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου)

Το live του τελικού:

89-64: Ο Κόλινς πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι του ματς.

87-64: Νέο καλάθι του Ντάνστον.

85-64: Καλάθι από τον Μαυροκεφαλίδη.

85-62: 1/2 βολές από τον Ντάνστον.

84-62: Δίποντο από τον Μαυροκεφαλίδη.

84-60: Εύκολο καλάθι από τον Ντάνστον.

82-60: Γκολ-φάουλ από τον Ματσιούλις.

82-57: Απαντάει ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Μάντζαρη.

79-57: Εύστοχο τρίποντο από τον Ματσιούλις.

79-54: Κάρφωμα από τον Πέτγουεϊ.

77-54: Ο Μαυροκεφαλίδης ευστοχεί σε προσπάθεια δύο πόντων.

77-52: Στο +25 η διαφορά με κάρφωμα από τον Ντάνστον.

75-52: Μειώνει ο ΠΑΟ με τον Μαυροκεφαλίδη.

75-50: Τρίποντο από τον Σλούκα.

72-50: Follow από τον Μαυροκεφαλίδη.

72-48: Καλάθι από τον Ντάνστον έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ.

70-48: Εύστοχος σε δίποντο ο Διαμαντίδης.

70-46: Ο Ολυμπιακός ξεκινάει στο τέταρτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Περπέρογλου.

Ξεκίνησε η τέταρτη και τελευταία περίοδος…

Τέλος του τρίτου δεκαλέπτου…

67-46: Στο +21 ο Ολυμπιακός με λέι απ του Σπανούλη.

65-46: 2/2 βολές από τον Μαυροκεφαλίδη.

65-44: Καλάθι από τον Πρίντεζη.

63-44: Εύστοχος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και ο Διαμαντίδης.

63-42: 2/2 βολές από τον Λάσμε.

63-40: Καλάθι και φάουλ για τον Σίμονς, που ευστοχεί και στην συμπληρωματική βολή.

60-40: 2/2 βολές από τον Σπανούλη.

58-40: «Οπλίζει» και εκτελεί από τα 6.75μ. ο Μάντζαρης.

55-40: Μειώνει ακόμη περισσότερο ο ΠΑΟ με follow κάρφωμα από τον Φώτση.

55-38: Δίποντο από τον Πρίντεζη.

53-38: 2/2 βολές από τον Φώτση.

53-36: Καλάθι από τον Ματσιούλις.

53-34: Μειώνει για τον ΠΑΟ με καλάθι δύο πόντων ο Λάσμε.

53-32: Απαντάει για τον Παναθηναϊκό από τα 6.75μ. ο Διαμαντίδης.

53-29: Εύστοχο τρίποντο από τον Μάντζαρη.

50-29: Πρώτο καλάθι του Πρίντεζη στο δεύτερο ημίχρονο.