Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να περιορίσει τη Βαλένθια και γνώρισε την ήττα με 96-85 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την έκτη τους ήττα (7-6), ενώ οι «νυχτερίδες» τρέχουν πλέον με ρεκόρ 9-5.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την επαφή στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο και χωρίς διάρκεια στην άμυνά τους δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να απειλήσουν τη Βαλένθια.

Κορυφαίος των νικητών ο Μπόγιαν Ντούμπλεβιτς με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από τον Ολυμπιακό, που έχασε με τραυματισμό τον Γιώργο Πρίντεζη στο στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης (τραυματίστηκε στο αριστερό πόδι), ξεχώρισε ο Κώστας Σλούκας με 18 πόντους, και 7 ασίστ.

Την Παρασκευή (18/12, 21:00), ο Ολυμπιακός υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Ζαν Σαρλ να πετυχαίνει πέντε προσωπικούς πόντους, ωστόσο στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν στην επίθεση με αποτέλεσμα η Βαλένθια να πάρει κεφάλι στο σκορ. Οι Σαν Εμετέριο και Λαμπεϊρί έφεραν τις «νυχτερίδες» στο +5 (7-12), ενώ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-12 με τον Πρίντεζη, ο οποίος τραυματίστηκε και πήγε στα αποδυτήρια. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου οι Πειραιώτες σκόραραν με βολές του Σλούκα και του Σπανούλη, ενώ πήραν ένα τρίποντο από τον Βεζένκοφ γεγονός που τους έφερε στο -9 (16-25).

Η Βαλένθια άρχισε να ξεφεύγει στο δεύτερο δεκάλεπτο και με το σκορ στο 22-35 από το κάρφωμα του Γουίλιαμς ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με τους Βεζένκοφ και Μάρτιν να σκοράρουν μείωσαν σε 28-35. Μάλιστα, με τρίποντο του Σπανούλη η διαφορά έπεσε στους 6 (31-37). Στη συνέχεια τα λάθη του Ολυμπιακού επέτρεψαν στους Ισπανούς να ανοίξουν εκ νέου τη διαφορά, που εκτοξεύτηκε στους 14 πόντους (36-50) με εύστοχο τρίποντο του Πρέπελιτς. Ο Χάρισον μείωσε με γκολ-φάουλ, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 39-52 με βολές του Πρέπελιτς.

Το εξαιρετικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, από τρίποντο του Σλούκα και δίποντο του Ζαν Σαρλ, αναπτέρωσε προσωρινά τις ελπίδες των γηπεδούχων (44-52). Μία τεχνική ποινή στον Μπαρτζώκα και 5 σερί πόντου του Ντούμπλιεβιτς (είχαν προηγηθεί και 2 βολές του Λαμπεϊρί) «γκρέμισαν» όμως την προσπάθεια των «ερυθρόλευκων», με τη διαφορά να αγγίζει τους 16 πόντους για πρώτη φορά. Ο Κώστας Σλούκας ανέλαβε δράση, έκανε εξαιρετική επιθετικά 3η περίοδο και ο Ολυμπιακός έριξε την τιμή της διαφοράς στο -9, 65-74. Όμως δέχτηκε ένα καλάθι που δεν έπρεπε να δεχτεί στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου, δια χειρός Μάικ Τόμπι, 65-76.

Στην ύστατη προσπάθεια για ανατροπή, ο Ολυμπιακός πλησίασε στο -8, 72-80 (ΜακΚίσικ, Σλούκας, Ζαν-Σαρλ) και 76-84 στο 36ο λεπτό, αλλά η αναποτελεσματικότητά του στην άμυνα άφησε αναξιοποίητη τη βελτίωση της επιθετικής λειτουργίας του. Ο Νίκολα Κάλινιτς, εκτός από εξαιρετικός αμυντικός της Euroleague, υπενθύμισε τις ικανότητες του στο σκοράρισμα με διαδοχικούς πόντους για το 76-90, 2:40’’ πριν τη λήξη. Ακολούθησαν 2 βολές του Βεζένκοφ και τρίποντο του Σλούκα, 81-90, αλλά δεν υπήρχε πλέον χρόνος απέναντι σε αυτήν τη Βαλένθια, για να «σφραγίσει» τη νίκη των Ισπανών, με 2/2 βολές ο Μάρτιν Χέρμανσον (85-96).

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 39-52, 65-76, 85-96.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 3 (1/4 σουτ), Χαραλαμπόπουλος 2, Λαρεντζάκης 1, Σπανούλης 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σλούκας 18 (0/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ασίστ), Μάρτιν 8 (3/5 δίποντα), Βεζένκοβ 14 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 2, Ζαν-Σαρλ 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζένκινς, Έλις, ΜακΚίσικ 16 (4/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 11 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Πουέρτο, Λαμπεϊρί 8 (1), Βαν Ρόσομ, Τόμπι 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάλινιτς 14 (5/7 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 20 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βίβες, Σαν Εμετέριο 8 (1), Γουίλιαμς 16 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Χέρμανσον 7 (1).