Ιστορική νίκη στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και μάλιστα εκτός έδρας πανηγύρισε την Πέμπτη η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού.
Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν νικηφόρα 61-60 από την Ουγγαρία, απέναντι στην Μίσκολτς, για την 2η αγωνιστική του EuroCup γυναικών και πήραν την πρώτη νίκη τους στον Δ’ όμιλο της διοργάνωσης.
Πρώτη σκόρερ των θριαμβευτριών η Λινέτα Κάιζερ με 14 πόντους, ενώ την ακολούθησε σε απόδοση η Όλγα Χατζηνικολάου με 13 πόντους, αλλά και κομβικά καλάθια στην ανατροπή του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο.
Πολύτιμη και η προσφορά της Λικέντρα Τζόνσον, η οποία με δυο εύστοχες βολές 20’’ πριν το φινάλε, χάρισε το «διπλό» στον Ολυμπιακό.
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-32, 45-48, 60-61
Οι συνθέσεις:
ΜΙΣΚΟΛΤΣ: Ρασίντ 17, Γιοβάνοβιτς 16, Τομλίνσον 11, Τζανκ 9, Βάρεν 3, Γουόρεν 3, Σέκζι 2, Αντάμεντζ 2, Χόρβαθ, Μπαχ, Γκιόρι, Γκορτσανάζ, Καλοξάι
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Χατζηνικολάου 13, Μάλτση 3, Τζόνσον 9, Καλτσίδου 8 (2), Κάιζερ 14, Χαλιβέρα 5 (1), Δημητράκου 3, Γιοβάνοβιτς 3 (1), Παπαμιχαήλ 2, Μπαρτόνοβα 1, Σταμάτη, Κοσμά/
Η Βαθμολογία του Δ’ ομίλου:
Ν-Η Β
Γιακίν Ντογκού 2-0 4
Ολυμπιακός 1-1 3
Κόσιτσε 1-1 3
Μίσκολτς 0-2 2