Σε ένα ντέρμπι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ο Παναθηναϊκός επικράτησε τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ με 58-48 του -τραγικού στο τέταρτο δεκάλεπτο- Ολυμπιακού, για την 14η αγωνιστική και με αυτή τη νίκη ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Α1 μπάσκετ των Ανδρών, που δίνει το πλεονέκτημα έδρας, ενόψει των πλέι οφ.

Οι «πράσινοι», έχοντας ως κορυφαίους τους Κάρι (12π.) και Διαμαντίδη (10π.) πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον αιώνιο αντίπαλό τους και «εκτόξευσαν» τη μεταξύ τους διαφορά στους τρεις βαθμούς, που μόνο με… θαύμα θα καλυφθεί.

Από τους Πειραιώτες, που υπέστησαν «μπλακ-άουτ» στο τέταρτο δεκάλεπτο (πέτυχαν μόλις επτά πόντους) πρώτος σκόρερ ήταν ο Λοτζέσκι με 10 πόντους, από οκτώ είχαν οι Πρίντεζης και Ντάνστον, ενώ αντίθετα ο Βασίλης Σπανούλης έκανε κακή εμφάνιση, μένοντας στους τρεις πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 4-0 χάρη σε ισάριθμους πόντους του Πρίντεζη, ωστόσο οι «πράσινοι» στη συνέχεια αντέδρασαν παρά το γεγονός ότι έκαναν περίπου 3 λεπτά να ανοίξουν το σκορ.

Από το εις βάρος τους 0-4 οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις από Λάσμε και Ούκιτς και με τον Κάρι να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο και να πετυχαίνει γρήγορα 10 πόντους (2 τρίποντα), οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17-10 στο 9′, ενώ ο Σίμονς έγραψε το σκορ δεκαλέπτου 17-12.

Σημαντικό ρόλο βέβαια στην… έκρηξη του Παναθηναϊκού έπαιξε η απουσία στα τελευταία λεπτά του Σπανούλη, με τον Σλούκα να υποπίπτει σε διαδοχικά λάθη και να μην μπορεί να «δέσει» την άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης.

(Η έναρξη του ντέρμπι)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η παρουσία των Κόλινς και Καββαδά στο παρκέ έδωσε την απαραίτητη ενέργεια στους «ερυθρολεύκους», οι οποίοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με την επιθετική «αφύπνιση» του Λοτζέσκι έτρεξαν επιμέρους σκορ 3-9 και προηγήθηκαν με 20-21 στο 17′.

Με «όπλο» την καλά δεμένη άμυνα του, ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά στο σκορ και αν δεν υπήρχαν τα κομβικά λάθη του Σπανούλη, ο οποίος είχε «εγκλωβιστεί» και πάλι από τον Γκιστ, ίσως να έπαιρνε το δρόμος προς τα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (27-25).

Στην τρίτη περίοδο, όσο ο Ολυμπιακός είχε επικεντρώσει το παιχνίδι του κοντά στο αντίπαλο καλάθι είχε το προβάδισμα, ενώ με εξαιρετική άμυνα μπόρεσε να στείλει γρήγορα τον Λάσμε στον πάγκο με 3 φάουλ.

Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν για περίπου 6 λεπτά τον Παναθηναϊκό στους 3 πόντους και με τον Ντάνστον να ανταποκρίνεται στα επιθετικά του καθήκοντα προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +3 πόντους (28-31).

Ο Πρίντεζης κράτησε τη διαφορά, αλλά με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει στα περιφερειακά σουτ, χωρίς να δικαιώνεται, και τον Φώτση να ευστοχεί σε τρίποντο ψυχολογίας (35-33, στο 27′) ο Παναθηναϊκός «γύρισε» το παιχνίδι και μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +4 (41-37), μετά από λάθος επιλογή του Σίμονς να ακουμπήσει τη μπάλα στη δεύτερη βολή του «Μπάτμαν».

Με τον Ολυμπιακό να υποπίπτει έξι λάθη σε επτά επιθέσεις στον… επίλογο του αγώνα, ο Διαμαντίδης φρόντισε να τελειώσει τον αγώνα 2,5 λεπτά πριν τη λήξη, ευστοχώντας από τα 6.75 και εξασφαλίζοντας διψήφια διαφορά στον Παναθηναϊκό (52-42).

Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Πειραιά με τον -απογοητευτικό απόψε- Σπανούλη να είναι στον πάγκο σε αυτό το διάστημα, είχε ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων και το τελικό 58-48 ήρθε φυσιολογικά για τους «πράσινους».