Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε την Πέμπτη με 72-54 της Γαλατάσαραϊ και έγραψε… ιστορία, καθώς έφτασε στις 17 συνεχόμενες νίκες, σπάζοντας το δικό του ρεκόρ των 16 νικών από τη σεζόν 1997-98.

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην τουρκική ομάδα και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα, «καπαρώνοντας» εν πολλοίς την πρώτη θέση του ομίλου.

Κορυφαίος των Πειραιωτών ήταν ο Ντάνστον με 18 πόντους, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Σπανούλης με 12.

Το παιχνίδι όπως είναι φυσικό επισκιάστηκε από τη σύρραξη των Μπέγκιτς και Μενσά-Μπονσού, που ήρθαν στα χέρια και αποβλήθηκαν μαζί με τον Πρίντεζη, κάνοντας το ΣΕΦ να θυμίζει με πεδίο μάχης. Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» απειλούνται με τιμωρία της έδρας τους, καθώς οι οπαδοί της ελληνικής ομάδας μπήκαν στον περιβάλλοντα χώρο του παρκέ.

Σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, οι πρωταθλητές Ευρώπης με μπροστάρη τον Ντάνστον στην επίθεση έκαναν ένα σερί 6-0 και στο 7ο λεπτό ξέφυγαν με 12-6, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με οκτώ πόντους (18-10).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και στο 14΄ οι Τούρκοι μειωσαν στο καλάθι (20-18) ωστόσο στη συνέχεια οι Σλούκας και Πέτγουεϊ με προσωπικούς πόντους βοήθησαν να τον Ολυμπιακό να φτάσει τη διαφορά στο +10 (32-22) στο 18΄.

Πάντως ένα λεπτό αργότερα ο Πέτγουεϊ ένιωσε ενοχλήσεις στον ώμο και ζήτησε αλλαγή αποχωρώντας από το παρκέ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες διατήρησαν διψήφια διαφορά και με το καλάθι του Μάντζαρη έφτασαν στο +14 (40-26) στο 22.

Οι «ερυθρόλευκοι» με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Πρίντεζη και Σπανούλη εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18 (49-31) στο 25’, ενώ προηγήθηκαν ακόμη και με 24 πόντους με καλάθι του Μπέγκιτς.

Η Γαλατασαράι έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και με καρφωμένο το πόδι στο… γκάζι οι Πειραιώτες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 59-35.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έτσι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς η τουρκική ομάδα είχε πετάξει λευκή πετσέτα , ωστόσο το ματς χάλασε στο τρία λεπτά πριν τη λήξη και με το σκορ 70-46, όταν οι Μπέγκιτς και Μενσά-Μπονσού ήρθαν στα χέρια με τον Βρετανό σε έξαλλη κατάσταση να ρίχνει γροθιές δεξιά και αριστερά.

Το πολεμικό κλίμα δεν άργησε να μεταφερθεί από το παρκέ στις εξέδρες, με τους οπαδούς του Ολυμπιακού να επιχειρούν «ντου».

Πάντως μετά από δέκα περίπου λεπτά διακοπής το παιχνίδι άρχισε ξανά χωρίς τους δύο πρωταγωνιστές του επεισοδίου, που μαζί με τον Πρίντεζη, αποβλήθηκαν με ντισκαλιφιέ.

(Τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου)