Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Μάλαγα στην Κωνσταντινούπολη με 82-69, σε παιχνίδι για το «Gloria Cup». Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν κουρασμένοι και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στα φετινά φιλικά προετοιμασίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα εύστοχος με τους Λοτζεσκι και Λαφαγιέτ να «πυροβολούν» το αντίπαλο καλάθι και να συνεισφέρουν τα μέγιστα στο 25-22. Εύστοχοι ήταν όμως και οι Ισπανοί οι οποίοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο ημίχρονο.

Η κούραση… βγήκε για τον Ολυμπιακό στο τρίτο δεκάλεπτο και η Μάλαγα το εκμεταλλεύτηκε για να προηγηθεί 66-54. Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση και μείωσαν σε 64-76 στο 35’. Τελικά η πρώτη φετινή ήττα δεν αποφεύχθηκε με το τελικό 82-69.

Τα δεκάλεπτα:
23-18, 40-44, 54-66, 69-82.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):
Πέτγουεϊ 4 (3ριμπ, 1κλεψ, 1κοψ), Χάντερ 12 (1ριμπ, 1κλεψ, 1κοψ), Ντάνστον 6 (5ριμπ, 1κοψ), Σπανούλης 10 (9ασ), Σλούκας 4 (4ριμπ, 3ασ), Σίμονς 4 (1ριμπ, 1κοψ), Πρίντεζης, Μάντζαρης (4ριμπ, 5ασ, 1κοψ), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 11 (3τριπ, 2ριμπ, 3ασ), Λοτζέσκι 18 (4τριπ, 3ριμπ, 1κλεψ, 1ασ), Αγραβάνης.

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα):
Μάρκοβιτς 4, Βασιλειάδης 12 (2), Τόμας 2, Γκουιράνε, Καράχοτζιτς, Γκρέιντζερ 20 (4), Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 16 (1), Γκριν 17 (5), Γκολούμποβιτς 7.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης