O Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα την Παρασκευή από το Βελιγράδι, επικρατώντας με 62-57 του Ερυθρού Αστέρα και διεύρυνε το αήττητο σερί του στη φετινή Euroleague, κάνοντας το «4 στα 4» στον τέταρτο όμιλο.

Οι «ερυθρόλευκοι», στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον πάγκο τους στη συγκεκριμένη διοργάνωση, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, και μολονότι αγχώθηκαν στα τελευταία λεπτά, κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο από την «Κόμπανκ Αρίνα», υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη δεύτερη τους ήττα.

Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Βασίλης Σπανούλης (14π.), ο οποίος της χάρισε τη νίκη από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα (3/4), όταν οι Σέρβοι μείωσαν σε 57-59 στα 25” πριν από τη λήξη. Στην αντίπερα όχθη, από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς με νταμπλ νταμπλ (13π., 14ρ.).

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στην «Κόμπανκ Αρίνα»

Ως γνωστόν οι δύο σύλλογοι έχουν αδελφοποιηθεί κι έτσι οι φίλοι του Ερυθρού Αστέρα υποδέχτηκαν με τον πιο θερμό τρόπο τους Πειραιώτες, τραγουδώντας μάλιστα σε άπταιστα ελληνικά, συνθήματα του Ολυμπιακού, όπως το «είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό».

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και στο 18′ βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +15 πόντους (21-36), ενώ συνεχίζοντας να αποδίδουν στην άμυνα, παρέμειναν σε απόσταση ασφαλείας, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +14 (36-50 στο 30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσουν το παιχνίδι και στο 38′ πλησίασαν στο καλάθι. Εντούτοις οι λάθος επιλογές στην επίθεση δεν τους επέτρεψαν την ανατροπή και ο Ολυμπιακός κατάφερε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών με τους Πέτγουεϊ, Σπανούλη (5/7 βολές) να «δραπετεύσει» από το Βελιγράδι με τη νίκη.