Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 77-69 από την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη σε παιχνίδι για την 29η και προτελευταία αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα καταλάβει την 3η θέση, έπαιξε χωρίς τον Λοτζέσκι, ενώ προβλήματα προέκυψαν με τους Μιλουτίνοφ και Γκριν.

Ο πρώτος παρουσίασε συμπτώματα γαστρεντερίτιδας πριν το τζάμπολ, ενώ ο Αμερικανός γκαρντ είχε ενοχλήσεις στον δικέφαλο.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 16 και 9 ριμπάουντ, ενώ νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ασίστ πέτυχε ο Σπανούλης. Από τους Τούρκους, ο Ερτέλ σκόραρε 18 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με ενέργεια και προηγήθηκε 10-2 με τους Παπανικολάου, Πρίντεζη και Σπανούλη να σκοράρουν, όμως η Εφές αντέδρασε, βραχυκύκλωσε τους Πειραιώτες και με πρωταγωνιστές τους Ερτέλ και Μπράουν πέτυχε επί μέρους σκορ 20-5 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 22-15.

Το επί μέρους σκορ των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Εφές έφτασε αρχικά στους +10 (27-17) με τον Τόμας να σκοράρει, ενώ με πόντους του Ντάνστον το σκορ έφτασε στο 30-17. Από το σημείο εκείνο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να ροκανίζει τη διαφορά και μείωσε στους 4 (34-30) με πόντους που σημείωσαν οι Γκριν και Γιανγκ. Η διαφορά των τεσσάρων πόντων εδραιώθηκε και το ημίχρονο έληξε 43-36 διά χειρός Γκρέιντζερ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Έρικ Γκριν, ο οποίος τραυματίστηκε, όμως οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στο 43-40 με τον Πρίντεζη να παίρνει… φωτιά. Η απάντηση της Εφές δεν άργησε, καθώς οι Τούρκοι ξέφυγαν στο +10 (52-42), στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ στο 30’ το σκορ έκλεισε στο 58-50.

Η διαφορά μειώθηκε και πάλι στο καλάθι (60-58), ωστόσο, οι Πολ και Ερτέλ με σερί 6-0 (66-58) έδωσαν και πάλι άνεση στην ομάδα τους. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 70-65, όμως το τρίποντο του Χάνεϊκατ στα 2:00’’ πριν τη λήξη, έφερε το 75-67 και έγειρε την πλάστιγγα. Οι Πειραιώτες έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 77-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 43-36, 58-50, 77-69.