Ο Ολυμπιακός επικράτησε 81-70 του Ηλυσιακού στα Ιλίσια, σε εξ αναβολής αγώνα της 23ης ημέρας στην Α1 Ανδρών. Οι πρωταθλητές Ευρώπης στο πρώτο τους παιχνίδι μετά το Final-4 του Λονδίνου δεν έπιασαν υψηλή απόδοση. Από την άλλη, ο Ηλυσιακός επικεντρώνεται στον «τελικό» της τελευταίας αγωνιστικής με το Περιστέρι, που θα κρίνει την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Ηλυσιακός κατάφερε να αιφνιδιάσει στο πρώτο δεκάλεπτο «ερυθρόλευκους», οι οποίοι βρέθηκαν ακόμη και στο -8 (20-12), αλλά απάντησαν με σερί 7-0 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -1 (20-19).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό και τα ριμπάουντ, «έδεσε» την άμυνα του και περίπου 6 λεπτά πριν τη λήξη Χάινς και Περπέρογλου ανέβασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (62-72), πριν διαμορφωθεί το τελικό σκορ.

Πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης η ΚΑΕ Ηλυσιακός τίμησε την ΚΑΕ Ολυμπιακός για την κατάκτηση της δεύτερης διαδοχικής Ευρωλίγκας.