Eπιμέλεια: Γιώργος Στογιάννος

Το σφύριγμα της λήξης του 6ου τελικού στο NBA βρήκε τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς νικητές απέναντι στους Μπόστον Σέλτικς, και με σκορ 4-2 στις νίκες αναδείχθηκαν πρωταθλητές στο ΝΒΑ.

Oι «πολεμιστές» πέρασαν από τη Βοστώνη με 103-90 και κατέκτησαν απέναντι στους Σέλτικς το έβδομο πρωτάθλημα στην ιστορία τους, περνώντας παράλληλα στη σχετική λίστα τους Σικάγο Μπουλς, που έχουν έξι τρόπαια.

Ο Στεφ Κάρι αναδείχθηκε MVP των τελικών του NBA, με τον ίδιο να ξεσπά σε κλάματα μετά το τέλος του έκτου τελικού, καθώς κατάφερε να επαναφέρει την ομάδα του στην κορυφή ύστερα από τέσσερα χρόνια.

Οι πανηγυρισμοί στο Σαν Φρανσίσκο ξεκίνησαν ταυτόχρονα με το πέρας του τελικού, με τα βεγγαλικά να κάνουν την εμφάνισή τους έξω από το γήπεδο των πρωταθλητών!

Ο Στεφ Κάρι, που κατέκτησε το τέταρτο δαχτυλίδι στην καριέρα του, αναδείχθηκε για πρώτη φορά MVP των τελικών, έχοντας στο Game 6 της σειράς 34 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για τους Σέλτικς, ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν συγκλονιστικός με 34 πόντους, με τον Αλ Χόρφορντ να προσθέτει 19 πόντους και 14 ριμπάουντ, σε ένα παιχνίδι όπου ο Τζέισον Τέιτουμ έμεινε στους 13 πόντους, με 6/18 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-27, 39-54, 66-76, 90-103.