Η Σερβία του Σάσα Τζόρτζεβιτς επικράτησε 86-83 της Κροατίας και πανηγύρισε την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ των ανδρών. Οι «πλάβι» θα αντιμετωπίσουν την Αυστραλία, ενώ στον δεύτερο ημιτελικό οι Ηνωμένες Πολιτείες θα αναμετρηθούν με την Ισπανία.

Πρώτοι σκόρερ των δύο ομάδων ήταν οι… Μπογκντάνοβιτς. Για τη Σερβία ο Μπόγκνταν πέτυχε 18, ενώ για την Κροατία ο Μπόγιαν σημείωσε 38, όμως οι «χρβάτσκι» δεν πήραν το εισιτήριο για τη συνέχεια.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Κροάτες προηγήθηκαν 38-32, όμως οι Σέρβοι με επί μέρους σκορ 34-14 στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη. Η ομάδα του Πέτροβιτς επέστρεψε και μείωσε στον πόντο τριάμισι λεπτά πριν το τέλος (75-76), όμως οι Σέρβοι στάθηκαν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 52-66, 83-86.

Κροατία (Πέτροβιτς): Μπάμπιτς 4, Σίμον 8 (5 ασίστ), Χεζόνια 16 (8 ριμπ.), Σάριτς 7, Ούκιτς 4, Πλάνινιτς 6 (9 ριμπ.), Μπίλαν 10, Μπογκντάνοβιτς 28.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 9 (10 ασίστ), Σιμόνοβιτς, Μπογκντάνοβιτς 18 (5 ασίστ), Μάρκοβιτς 12, Κάλινιτς 6, Νέντοβιτς, Ραντούλιτσα 12, Γιόκιτς 12, Στίματς, Γιόβιτς 9.