Το Μιλγουόκι ήταν εντυπωσιακό για τα πρώτα 24 λεπτά του αγώνα, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε και η Βοστώνη επικράτησε με 116-105 σε αναμέτρηση που διεξήχθη τα ξημερώματα στο «TD Garden».

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους (8/15 σουτ, 6/10 βολές), 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Οι Μπακς ξεκίνησαν την αναμέτρηση εντυπωσιακά και προηγήθηκαν στο πρώτο δωδεκάλεπτο με 34-19. Στη δεύτερη περίοδο απέκτησαν και διαφορά 19 πόντων (40-21), για να κλείσει το ημίχρονο με 58-42 υπέρ των «ελαφιών».

Στην τρίτη περίοδο οι Σέλτικς ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και με το Μιλγουόκι ανήμπορο να αντιδράσει η Βοστώνη έτρεξε επιμέρους σκορ 38-18 και στο τέλος του δωδεκαλέπτου ήταν μπροστά με 80-76. Οι Σέλτικς συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και με ηγέτη τον Κέμπα Γουόκε, που σημείωσε 32 πόντους, πήραν τελικά τη νίκη. Για τους «Κέλτες» ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 25 πόντους, ο Γκόρντον Χέιγουορντ 21 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μάρκους Σμαρτ 19 πόντους.

Ο Κρις Μίντλετον με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς, με τον Τζορτζ Χιλ να προσθέτει 12 πόντους και τον Μπρουκ Λόπεζ 10.

Στην Ουάσινγκτον οι άμυνες πήγαν… περίπατο και οι Ρόκετς επικράτησαν με 159-158 των Ουίζαρντς σε ένα ματς που δεν είχε παράταση. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 59 πόντους (18/32 σουτ, 17/18 βολές) και 9 ασίστ. Μάλιστα, ήταν αυτός που με δύο βολές 2,4 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη έδωσε τη νίκη στο Χιούστον.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ σημείωσε triple double με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ενώ ο Κλιντ Καπέλα είχε 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για την ομάδα της Ουάσινγκτον ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 46 πόντους και 8 ασίστ, ο Ρούι Χατσιμούρα 23 πόντους, ο Νταβίς Μπέρτανς 21 πόντους και ο Αϊζάια Τόμας 17 πόντους και 10 ασίστ.