Ανεβάζοντας στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 77-61 του Ικάρου Χαλκίδας, στο μεταξύ τους αγώνα που διεξήχθη τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ, για την 8η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των Ανδρών.

Το συγκρότημα του Λυκογιάννη ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 25ο λεπτό, αλλά από εκεί και έπειτα ο Φώτσης ανέβασε στροφές, και σημειώνοντας 17 πόντους, οδήγησε τους «πράσινους» σε ένα σερί 29-6, με αποτέλεσμα η «πλάστιγγα» του ματς να γείρει ολοκληρωτικά υπέρ των γηπεδούχων.

Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι ο Δημήτρης Διαμαντίδης στο παιχνίδι με τον Ίκαρο έφτασε τα 1723 ριμπάουντ στην καριέρα του και πλέον είναι ο τέταρτος ριμπάουντερ στην ιστορία της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 30-24, 59-39, 77-61

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 3, Μπράμος 2, Μπατίστ, Φώτσης 17(4), Ούκιτς 9(1), Λάσμε 12, Μαυροκεφαλίδης 11, Διαμαντίδης 10(2), Γκιστ, Γιάνκοβιτς 10(2), Αποστολίδης 3(1).

Ίκαρος Χ. (Λυκογιάννης): Γκόβενς 16(2), Μανωλόπουλος 17(3), Γκαγκαλούδης 11(2), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 3, Ρίτσαρντς 14, Μπέμπης.