Νίκες πανηγύρισαν οι Έλληνες παίκτες που αγωνίζονται στο ΝΒΑ, στους σημερινούς αγώνες που ολοκληρώθηκαν τα ξημερώματα.

Ο Γιάννης Αντετοκούμπο είχε 5 πόντους (2/5 διπ., 1/2 β.) και 3 ριμπάουντ σε περίπου 12.5 λεπτά συμμετοχής στη Βοστώνη, όπου οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν 105-98 των Σέλτικς, με κορυφαίο τον Γεωργιανό Πατσούλια (20π., 9ρ.).

Στο Μέμφις, οι Γκρίζλις χρειάστηκαν παράταση για να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Ντιτρόιτ (111-108), με τον Κώστα Κουφό να παίζει 16 λεπτά με απολογισμό 6 πόντους (3/6 σουτ), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Με πέντε σερί πόντους στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας ο Μαρκ Γκασόλ έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (95-95), όπου οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμη και στο +8 και τελικά πήραν τη νίκη. Ο Κόνλεϊ με 22π. ήταν ο πρώτος σκόρερ του Μέμφις, ενώ ο Νικ Καλάθης δεν αγωνίστηκε.

Δεύτερη σερί ήττα γνώρισε το Μαϊάμι, αυτή την φορά από τους Νετς στο Μπρούκλιν με 101-100. Οι πρωταθλητές βρίσκονταν πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, στα μέσα της τελευταίας περιόδου βρίσκονταν στο -12 (90-78) και η αντεπίθεσή τους έμεινε ημιτελής. Οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές στο φινάλε και δεν άφησαν τους Χιτ να σουτάρουν τρίποντο στην τελευταία τους επίθεση. Οι Πιρς και Τζόνσον είχαν από 19 πόντους για τους Νετς, ενώ οι 26 του Τζέιμς και οι 21 του Ουέιντ δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για το Μαϊάμι.

Στο ντέρμπι του Τέξας, το Χιούστον επιβλήθηκε 113-105 του Ντάλας, παρά το γεγονός ότι κόντεψε να σπαταλήσει την διαφορά 22 πόντων που είχε χτίσει. Ο Χάρντεν ήταν ασταμάτητος (34π.), ενώ ο Χάουαρντ πρόσθεσε 13π. και 16ρ., είχε όμως μόλις 5/12 βολές. Ο Νοβίτσκι με 22π. και ο Ελις με 20 ξεχώρισαν από τους Μάβερικς.

Η Μινεσότα έδειξε τα… δόντια της στην Οκλαχόμα Σίτι, την οποία νίκησε 100-81, έχοντας φτάσει το προβάδισμα ακόμη και στους 34 πόντους. Η κυριαρχία των Λαβ (24π.-12ρ.) και Πέκοβιτς (15π.-10ρ.) στη ρακέτα, η μαεστρία του Ρούμπιο (14π.-10ασ.) και η άμυνα του Μπρούερ στον Ντουράντ (έμεινε στους 13π.) ήταν τα στοιχεία που έκριναν τον αγώνα.

Παρά την απουσία του Ντάνκαν και το γεγονός ότι βρέθηκαν στο -15 στο πρώτο ημίχρονο, οι Σπερς νίκησαν στο Λος Αντζελες 91-85 τους Λέικερς, με όπλο την άμυνά τους και την επιθετική ικανότητα των Πάρκερ (24π.) και Τζινόμπιλι (20π.). Ο Πάουλ Γκασόλ με 20π. και 11ρ. ξεχώρισε από τους γηπεδούχους, που δεν είχαν βοήθεια από τα βασικά τους γκαρντ, καθώς Νας και Μπλέικ είχαν μαζί 3/20 σουτ.

Οι Κλίπερς, πάντως, τα κατάφεραν καλύτερα, καθώς πέρασε νικηφόρα (110-101) από το γειτονικό Σακραμέντο με κορυφαίους τους Πολ (26π., 10ασ.) και Γκρίφιν (20π., 17ρ.), ενώ από τους Κινγκς ξεχώρισαν οι Τόμας (29π.) και Κάζινς (24π., 10ρ.).