Πανηγυρική πρόκριση στη φάση των ομίλων του EuroCup γυναικών, πήρε η Ελευθερία Μοσχάτου στο κλειστό της οδού Μιαούλη. Η ελληνική ομάδα υπερασπίστηκε το +15 του πρώτου αγώνα των προκριματικών και με 2/2 νίκες επί της Ουνιβερσιτάτεα Κλουζ, έκλεισε θέση στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης.

Οι παίκτριες της Κατερίνας Χατζηδάκη επικράτησαν με 65-60 της ρουμανικής ομάδας, στον β’ αγώνα της προκριματικής φάσης και σε συνδυασμό με τη εκτός έδρας νίκη στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση (62-47) πήραν το «εισιτήριο» για τη συνέχεια και θα τοποθετηθούν στον Α’ όμιλο μαζί με την τσεχική Ζαμπίνι Μπρνο, τη γαλλική Φλαμ Καρολο Μπάσκετ και την ισπανική Κάντι Λα Σέου.

Η Ελευθερία Μοσχάτου εξαργύρωσε την άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν και εξασφάλισε μία διαφορά, την οποία σε συνδυασμό με την παραγωγικότητα της τρίτης περιόδου (σημείωσε 21 πόντους σε αυτό το διάστημα) κράτησε μέχρι το τελικό 65-60.

Η Καταρίνα Ζετς οδήγησε την επίθεση της ελληνικής ομάδας με 12 πόντους, ενώ από 11 σημείωσαν οι Μπικλ και Τούρουντιτς. Η Έμιλι Κάιζερ άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την Ουνιβερσιτάτεα Κλουζ πάλεψε η Ελίσαμπεθ Πάβελ με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-29, 58-49, 65-60

Η σύνθεση της Ελευθερίας Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Χουγκάζ, Λέρη 10 (2), Νάτσκου, Σπαθάρου, Ταμπάκου 4, Αλιφραγκή 2, Μπικλ 11 (1), Κάιζερ 9, Πάνγκαλος 6 (1), Σταμούλου, Τούρουντιτς 11, Ζετς 12 (2).