Πληρώνοντας τα αρκετά λάθη της, τα προβλήματα στην άμυνά της και φυσικά την απουσία του Βασίλη Σπανούλη, η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ «λύγισε» στον κυριακάτικο αγώνα της κόντρα στην Ιταλία, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στον Δ’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας.

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έχασε στο Κόπερ με 81-72 σκορ από τους «ατζούρι», οι οποίοι σε αντίθεση με την «επίσημη αγαπημένη», παραμένουν αήττητοι στη διοργάνωση με 4 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Καταστροφικό για την Εθνική μας το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι Ιταλοί σε εκείνο το διάστημα έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ με… μπροστάρη τον Μπελινέλι, ο οποίος με τους 23 πόντους του στο ματς, αποδείχθηκε «δήμιος» για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Κορυφαίοι για την Ελλάδα ήταν ο Νίκος Ζήσης και ο Στράτος Περπέρογλου. Τη Δευτέρα οι Έλληνες διεθνείς αντιμετωπίζουν στην τελευταία αγωνιστική της Α’ φάσης την Φινλανδία (15:30), με στόχο μία νίκη την οποία θα μεταφέρουν στην επόμενη φάση.

Η Εθνική μας δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της στα επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς τα αμυντικά κενά δεν της επέτρεψαν να εξασφαλίσει μία διαφορά.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν μπόρεσε να σταματήσει τις διεισδύσεις του Τσιντσιαρίνι και τα άνετα καλάθια του Ντατόμε από το «low post», με αποτέλεσμα η Ιταλία να ελέγχει τη ροή του αγώνα.

(Η έναρξη του αγώνα)

Από την Εθνική ο Περπέρογλου ανταποκρίθηκε και στη σημερινή του ειδική αποστολή (βοήθεια στα γκαρντ, λόγω της απουσίας του Σπανούλη), οι Παπανικολάου και Καϊμακόγλου έδωσαν βοήθειες κοντά στο καλάθι και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 16-16.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Πρίντεζης με αιφνιδιασμούς έδωσε «αέρα» στην εθνική και με 7 διαδοχικούς πόντους του (1 τρίποντο) οι παίκτες του Τρινκιέρι ξέφυγαν με 25-20, αλλά ο Τζεντίλε απάντησε γρήγορα με δικό του προσωπικο σερί (5-0) και στο 15′ ήρθε και πάλι η ισοφάριση (25-25).

Ωστόσο, ο Μπουρούσης κέρδισε τις μάχες με τον Κουζίν (6π.), ο Σλούκας κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα και η εθνική βρέθηκε στο 19′ στο 35-29.

Η εξαιρετική άμυνα της Ιταλίας, πάντως, έφερε και πάλι αποτελέσματα (έφτασε τα 5 κλεψίματα και οδήγησε την ελληνική ομάδα σε 7 λάθη) και οι παίκτες του Πιανιντζιάνι μείωσαν και πάλι στους -2 (36-38) με τη λήξη του ημιχρόνου, μετά από τρίποντο-απάντηση του Μπελινέλι σε αυτό του Παπανικολάου.

Η άμυνα της Εθνικής μας «εγκλώβισε» στο 2ο δεκάλεπτο τους Ντατόμε και Τσιντσιαρίνι, αλλά έχασε τα μαρκαρίσματα των Μπελινέλι και Τζεντίλε.

Στην τρίτη περίοδο, η «επίσημη αγαπημένη» έχασε την επαφή κοντά στο καλάθι, όταν ο Μπουρούσης αντικαταστάθηκε από τον Μαυροκεφαλίδη, τη στιγμή που οι Ιταλοί ανέβασαν ρυθμό και με σερί 9-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με έξι πόντους (51-45 στο 26′).

Ο Τρινκιέρι γύρισε την άμυνα σε ζώνη, αλλά οι Μπελινέλι και Ντατόμε βρήκαν τρόπους από τα 6.75 να τη «σπάσουν» και να γράψουν το 57-50 υπέρ τους.

Η «σκουάντρα ατζούρα» ανέβασε τη διαφορά ακόμη και στους +10 (61-51), αλλά ευτυχώς ο Περπέρογλου από τα 6.75 και ο Φώτσης τη «μάζεψαν» και έβαλαν την εθνική στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -7 (56-63).

Στον… επίλογο του αγώνα, ο Ζήσης «ντύθηκε» Σπανούλης, η άμυνα έσφιξε και η Εθνική με 10 διαδοχικούς πόντους του έμπειρου γκαρντ ισοφάρισε σε 70-70 στο 35′, παρά το γεγονός ότι είχε χάσει από το 31′ τον κορυφαίο του αγώνα, Στράτο Περπέρογλου, με τραυματισμό.

(Τα τελευταία λεπτά του ματς)

Ο Μπελινέλι έβαλε και πάλι μπροστά την Ιταλία από τη γραμμή των βολών (72-70), με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να «αυτοκτονεί» στα τελευταία λεπτά. Πέντε διαδοχικές χαμένες επιθέσεις για την ισοφάριση, λάθη και οι προσωπικές ενέργειες του Μπελινέλι έφεραν την ήττα με 81-72, που απομάκρυναν την πρώτη θέση του ομίλου για την ομάδα του Τρινκιέρι.

Tα δεκάλεπτα: 16-16, 38-36, 56-63, 72-81

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 11, Ζήσης 16, Περπέρογλου 12, Φώτσης 2, Παπανικολάου 11, Καββαδάς, Μαυροκεφαλίδης 2, Καϊμακόγλου 6, Μπράμος, Πρίντεζης 7

Ιταλία (Σιμόνε Πιανιτζάνι): Αραντόρι 8, Τζεντίλε 16, Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα 2, Μέλι, Μπελινέλι 23 (7 ριμπάουντ), Κουζίν 4, Ντατόμε 19, Μάγκρο, Τσιντσιαρίνι 9