Το πρώτο βήμα για να προκριθεί στο Final-4 του Basketball Champions League πέτυχε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Στρασμπούρ με 78-69, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων. Μπροστά σε 12.000 φίλους της η Ένωση ήταν καλύτερη για 30 λεπτά και κατάφερε να αποκτήσει μία διαφορά ασφαλείας, εν όψει του αγώνα-ρεβάνς στη Γαλλία.

Ο Κέβιν Πάντερ με 15 και οι Ντούσαν Σάκοτα και Μάνι Χάρις με 12 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την Ένωση, ενώ οι Ξανθόπουλος και Βασιλόπουλος έδωσαν την ώθηση να ανατραπεί το -5 με το οποίο προηγήθηκαν οι Γάλλοι στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με +12 (14-2) από την αρχή του αγώνα αιφνιδιάζοντας τη Στρασμπούρ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται 23-15, ενώ οι Γάλλοι επέστρεψαν με τον Ράντολφ να δίνει λύσεις στην επίθεση. Το ημίχρονο έκλεισε με 41-33 και την ΑΕΚ να δείχνει την δυναμική της αλλά να μην μπορεί να εξαργυρώσει ένα μεγαλύτερο προβάδισμα, λόγω των 7 λαθών και των 9 χαμένων ριμπάουντ.

Η Στρασμπούρ με πρωταγωνιστή τον Λαμπεϊρί μείωσε σε 42-40, ενώ προηγήθηκε λίγο αργότερα με 55-50. Κάπου εκεί ο Βασιλόπουλος με δύο τρίποντα έφερε την Ένωση εκ νέου σε θέση οδηγού (58-57), όμως οι Γάλλοι βρήθηκαν και πάλι στο +4 (60-64). Τα κλεψίματα του Ξανθόπουλου και το τρίποντο του Σάκοτα έφεραν στην ΑΕΚ ένα σερί 8-0 (68-64), με αποτέλεσμα η Ένωση να πάρει φόρα και να μην κοιτάξει ποτέ πίσω της. Οι Πάντερ και Τζέιμς ανέλαβαν δράση διαμορφώνοντας το 75-66, ενώ η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με το τελικό 78-69.