Με ήττα ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της στο τουρνουά «Gomelsky Cup» η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, μολονότι βρέθηκαν στο +14 (60-46 στο 27′) απέναντι στη Λοκομοτίβ Κουμπάν στο τρίτο δεκάλεπτο, ηττήθηκαν με 82-79 από τη ρωσική ομάδα, πληρώνοντας την αγωνιστική καθίζησή τους στην τελευταία περίοδο.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους», που δεν ήταν καθόλου καλοί στην άμυνα, ήταν ο Σπανούλης με 18 πόντους, ενώ έναν λιγότερο σημείωσε ο Πρίντεζης.

Την Κυριακή το απόγευμα (16.00) ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του αγώνα ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 34-35, 58-65, 79-82

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 11, Σπανούλης 18(3), Περπέρογλου 10, Ντόρσεϊ 1, Σλούκας 2, Μαυροειδής 2, Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 17(2), Παπανικολάου 10(2), Μάντζαρης 3(1), Κατσίβελης 3(1).