H Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια του «el classico» στον τελικό του Ισπανικού Κυπέλλου που διεξήχθη στο «Μεστάγια».

Αν και η Μπαρτσελόνα είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, η «βασίλισσα» κράτησε την ουσία και παίζοντας μαζική άμυνα και «mind game» κατάφερε να πετύχει μια μεγάλη νίκη στην παράταση (0-0 η κανονική διάρκεια), με τέρμα του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 102′.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η ομάδα του «Special One», κατάφερε να μπλοκάρει τα βασικά «ατού» της Μπαρτσελόνα οι παίκτες της οποίας είχαν μια φλύαρη υπεροχή με καλή κυκλοφορία της μπάλας χωρίς ωστόσο να πετυχαίνουν το πολυπόθητο τέρμα.

Οι παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης περίμεναν την κατάλληλη στιγμή και «χτύπησαν» τελικά στο 102′ με κεφαλιά του Ρονάλντο και την ομάδα του να παίρνει τελικά το Κύπελλο μετά από 18 χρόνια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η βασίλισσα χρειάστηκε να περάσουν έξι 90λεπτά για να σκοράρει επιτέλους εναντίον των «μπλαουγκράνα», μετατρέποντας με τη βοήθεια του προπονητή της τον τελικό σε…πορτογαλική υπόθεση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες θα τεθούν ακόμη δύο φορές αντιμέτωπες, καθώς έχουν κληρωθεί στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά με τους παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, εμποδίζοντας τους «μπλαουγκράνα» να κάνουν το παιχνίδι τους.

Η εντολή του Μουρίνιο για «mind game» εφαρμόστηκε κατά γράμμα από τους παίκτες του και ήδη στο 3 ένα φράγμα του Άλβες στον ντι Μαρία δημιούργησε τις πρώτες εντάσεις.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού ήρθε στο 12′ όταν κατά τη διάρκεια αντεπίθεσης της Ρεάλ, ο Ρονάλντο σούταρε από πλάγια με τον Μαστσεράνο να διώχνει σχεδόν πάνω στη γραμμή.

Στο 28 γίνεται δεύτερη σύρραξη όταν ο Αρμπελόα στην προσπάθειά του να σηκωθεί από το έδαφος πάτησε τον Βίγια στη γάμπα. Ο Ράμος σπρώχνει τον Μέσι και ακολούθησε σύντομη ένταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά με τα γνώριμα…τρίγωνα, τετράγωνα να αρχίζουν σταδιακά να κάνουν την εμφάνισή τους.

Η μπάλα εξαφανιζόταν κατά διαστήματα, ωστόσο η υπεροχή της Μπαρτσελόνα δε μπορούσε να μετουσιωθεί σε γκολ, με τους παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης να ακολουθούν κατά γράμμα τις εντολές του «Special One».

Όσο περνούσαν τα λεπτά, το παιχνίδι έμοιαζε όλο και πιο πολύ με αυτό του πρωταθλήματος, με την Μπαρτσελόνα να κάνει το παιχνίδι της και τη Ρεάλ Μαδρίτης να επιμένει να προσέχει την άμυνά της.

Στο 70, ο διαιτητής ακύρωσε σωστά γκολ του Πέδρο ως οφσάιντ με τον Αντεμπαγιόρ να παίρνει στη συνέχεια τη θέση του Οζίλ που είχε κάνει πάρα πολλά χιλιόμετρα.

Στο 76 ο Κασίγιας διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ύστερα από ψιλοκρεμαστό σουτ του Πέδρο. Παρόμοια φάση και στο 81′, αυτή τη φορά με τον Ινιέστα να σουτάρει και πάλι τον Κασίγιας να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο τέλος του δευτέρου ημιχρόνου η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε να κάνει την έκπληξη με τον Ντι Μαρία να κάνει σουτ έξω από την περιοχή, με τον Πίντο όμως να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ στο 90′.

Στην παράταση ο Κριστιάνο Ρονάλντο μπήκε… αφιονισμένος, έχασε μια καλή ευκαιρία στο 98΄ και στο 102΄ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντι Μαρία, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και τους φίλους των “μερένχες” στα ουράνια!

Μπαρτσελόνα- Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

Γκολ: Ρονάλντο (102′)

Κίτρινες: Πέδρο, Μέσι, Αντριάνο – Πέπε, Τσάμπι Αλόνσο, Αντεμπαγιόρ, Ντι Μαρία

Κόκκινες: Ντι Μαρία (120′)

Μπαρτσελόνα (Πεπ Γκουαρντιόλα): Πίντο, Ντάνι Άλβες, Μασεράνο, Πικέ, Αντριάνο (120΄ Μάξγουελ), Μπουσκέτς (108΄ Κεϊτά), Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι, Πέδρο, Βίγια (106΄ Αφελάι)

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοσέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Αρμπελόα, Ράμος, Καρβάλιο (120΄ Γκαράι), Μαρσέλο, Πέπε, Κεντίρα (104΄ Γκρανέρο), Αλόνσο, Οζίλ (70΄ Αντεμπαγιόρ), Ντι Μαρία, Ρονάλντο