Μόνο στα… χαρτιά ήταν ντέρμπι η «μονομαχία» ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι «μπλαουγκράνα» συνέτριψαν με 5-0 την ομάδα του Μουρίνιο στο «Καμπ Νου», για την 13η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν και πήραν… κεφάλι στη βαθμολογία (34β. έναντι 32β. της Ρεάλ), κλέβοντας παράλληλα την παράσταση με την εμφατική νίκη τους.

Η αρμάδα του Πέπε Γκουαρντιόλα έδειξε με το… καλησπέρα τις άγριες προθέσεις της, καθώς είχε δοκάρι μόλις στο 6’.

Σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Ρεάλ, ο Μέσι έσκαψε υπέροχα την μπάλα από πλάγια θέση και δεξιά, αλλά εκείνη δεν του κάνε το χατίρι και σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κασίγιας.

Ό,τι δεν μπόρεσε ο Αργεντινός αστέρας της Μπαρτσελόνα, το πέτυχε ο Τσάβι τέσσερα λεπτά αργότερα.

Μετά από υπέροχη μπαλιά του Ινιέστα από αριστερά, ο Μαρσέλο δεν κατάφερε να ανακόψει την πορεία της μπάλας προς τον Τσάβι, ο οποίος αφού κοντρόλαρε, πλάσαρε εύκολα τον Κασίγιας, κάνοντας το 1-0.

Πριν καλά καλά προλάβει να συνέλθει η «βασίλισσα» από το γκολ του Τσάβι δέχτηκε και το δεύτερο «χτύπημα».

Στο 18’ ο Βίγια έκανε μία υπέροχη επέλαση από αριστερά και γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή, δίνοντας έτοιμο γκολ στον Πέδρο, ο οποίος από κοντά έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Το «σφυροκόπημα» της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και κατάφεραν να κλειδώσουν τη νίκη τους στο 55’.

Μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μέσι, ο Βίγια με ωραίο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ισπανός φορ, μετά από νέα ασίστ του Αργεντινού άσου, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Το «κερασάκι» στην τούρτα της Μπαρτσελόνα έβαλε στις καθυστερήσεις ο Γεφρέν, ο οποίος τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο έγραψε το 5-0.

Γκολ: 10′ Tσάβι, 18′ Πέδρο, 55′, 57′ Bίγια

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Αμπιντάλ, Πικέ, Πουγιόλ, Άλβες, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Τσάβι (87′ Κεϊτά), Μέσι, Βίγια (76′ Μπόγιαν), Πέδρο (87′ Γιέφρεν)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζοσέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Μαρσέλο (60′ Αρμπελόα), Καρβάλιο, Πέπε, Ράμος, Αλόνσο, Κεντίρα, Εζίλ, Ρονάλντο, Ντι Μαρία, Μπενζεμά

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής της «Πριμέρα Ντιβιζιόν»:

Σάββατο 27/11

Σαραγόσα-Βιγιαρεάλ 0-3
9’ Σένα, 18’ Καθόρλα, 65’ Νιλμάρ
* Στο 64’ αποβλήθηκε ο Κοντίνι της Σαραγόσα

Σεβίλλη-Χετάφε 1-3
31’ Κανουτέ/ 57’ πεν. Μανού, 60’ Μίκου, 78’ Πέδρο Ρίος

Ατλέτικο Μαδρίτης-Εσπανιόλ 2-3
45’ Τιάγκο, 66’ Αγουέρο/22’ πέν. Γκαρσία, 54’ Βέρντου, 78’ Οσβάλντο

Κυριακή 28/11

Χέρκουλες-Λεβάντε 3-1
39’, 67’ Βαλντές, 62’ Τρεζεγκέ/40’ Ρούμπεν

Μαγιόρκα-Μάλαγα 2-0
50’ Γουεμπό, 55’ Κάστρο

Ράσινγκ Σανταντέρ-Λα Κορούνια 1-0
60’ Ρόζενμπεργκ

Σπόρτινγκ Χιχόν-Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-3
2’ Γκρέγκορι/12’ Πριέτο, 45’ Θουρουτούθα, 90’ Αρανμπούρου

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Οσασούνα 1-0
92’ Γουρπέγκι

Βαλένθια-Αλμερία 2-0
26’, 63’ Σολδάδο/ 89’ Ουγιόα

Δευτέρα 29/11

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 5-0
10’ Τσάβι, 18’ Πέδρο, 55’, 58’ Βίγια, 91’ Χεφρέν