Με σκορ 72-70 στην παράταση ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τη Μπαρτσελόνα στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι Καταλανοί, που πέτυχαν το 1-0 στη σειρά, επικράτησαν στις λεπτομέρειες και πλέον οι «πράσινοι» θα παλέψουν για το «brake» στο παιχνίδι της Πέμπτης (21:45).

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη με ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο αιφνιδίασε τη Μπαρτσελόνα. Με εξαιρετική άμυνα περιόρισε τους Καταλανούς στους 11 πόντους (!), ενώ παράλληλα σκόραρε 21 ξεκινώντας με τεράστιο πλεονέκτημα την πρώτη κόντρα με τους Καταλανούς.

Αρχικά οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 11-2 με τρία εύστοχα τρίποντα από τους Ούκιτς, Διαμαντίδη και Ματσιούλις, ενώ το σκορ διαμορφώθηκε αργότερα στο 21-9 με νέο τρίποντο του Διαμαντίδη. Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 21-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα πάτησε… γκάζι και με σερί 10-0 «ροκάνισε» τη διαφορά των δέκα πόντων και μείωσε αρχικά στο 21-19, στο 12’, για να ισοφαρίσει 21-21 με alley hoop σε συνεργασία των Γιασικεβίτσιους και Τζαβάι. Μετά το 2-0 στην αρχή του αγώνα η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε ξανά στα 7:21 πριν το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, με ½ βολές του Τζαβάι, ενώ ο Παναθηναϊκός πέτυχε το πρώτο του καλάθι με τον Γκιστ, ο οποίος διαμόρφωσε το 22-23, υπέρ του «τριφυλλιού».

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 29-28, ενώ με τρίποντο του Ναβάρο η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με τέσσερις πόντους για πρώτη φορά (32-28). Το σκορ στο ημίχρονο διαμορφώθηκε στο 34-32 υπέρ των γηπεδούχων, με καλάθι του Μπράμος. Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός ότι στη δεύτερη περίοδο ο Γκιστ πέτυχε τους 7 από τους 11 πόντους του Παναθηναϊκού.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός έκανε 6-0 σερί και πήρε ξανά το ματς υπό τον έλεγχό του. Με εκπληκτικό alley hoop του Διαμαντίδη με τον Λάσμε το σκορ έφτασε στο 43-36 υπέρ των «πράσινων», οι οποίοι ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (51-45).

Το ματς στο τέλος έγινε ντέρμπι! Ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Ούκιτς ξέφυγε επτά πόντους (56-49), όμως η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε 60-60. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 64-61, όμως ο Διαμαντίδης με απίστευτο τρίποντο ισοφάρισε σε 64-64. Το ματς πήγε στην παράταση, καθώς στη τελευταία επίθεση η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς ο Γκιστ «μοίρασε» μια μεγαλοπρεπή τάπα στον Τόμιτς.

Στο έξτρα πεντάλεπτο , η Μπαρτσελόνα διατήρησε προβάδισμα ενός πόντου, 66-65 και 68-67 με καλάθια του Σάδα, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 70-69 με τρίποντο του εκπληκτικού Γκιστ! Άμεσα ο Ναβάρο «απάντησε» έξω από τη γραμμή των 6.75μ. (72-70) και όλα κρίθηκαν στην τελευταία επίθεση, καθώς στο λεπτό μετά την «βόμβα» του Ναβάρο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στο τέλος ο Γκιστ μετατράπηκε σε… μοιραίος παίκτης, καθώς αστόχησε σε δύο βολές, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 34-32, 45-51, 64-64.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ):
Σάδα 13 (1), Χουέρτας 8 (1), Αμπρίνες, Ναβάρο 14( 4), Γιασικεβίτσιους 11 (3), Ουάλας, Ίνγκλς 4, Εζόνια, Λόρμπεκ, Τζαβάι 9, Εμπαγιέ, Τόμιτς 13.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης):
Μπράμος 5 (1), Ματσιούλις 6 (1), Ούκιτς 9 (2 τρ., 7 ασίστ), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 10 (3), Γκιστ 14 (2), Μπανκς, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 5.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης