Με το ένα πόδι στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκονται Μπαρτσελόνα και Τσέλσι, καθώς πέτυχαν μεγάλες νίκες απέναντι σε Μπάγερν Μονάχου και Λίβερπουλ αντίστοιχα. Οι Καταλανοί συνέτριψαν με 4-0 του Βαυαρούς στο «Νου Καμπ», ενώ οι «μπλε» επικράτησαν 3-1 στο «Άνφιλντ» των «ρεντς».

Στη Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα μέσα σε ένα ημίχρονο «καθάρισε» την πρόκριση για τη φάση των «4» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Οι Καταλανοί κατάφεραν να πετύχουν τέσσερα γκολ απέναντι στους Βαυαρούς μετατρέποντας ουσιαστικά τον επαναληπτικό του Μανάχου σε τυπική διαδικασία. Μόλις στο 9’ ο Λίονελ Μέσι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 12’ ο Σάμουελ Ετό πέτυχε το 2-0. Ο Μέσι και πάλι στο 38’ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 43’ ο Τιερί Ανρί.

Στο «Άνφιλντ» η Λίβερπουλ κατάφερε να προηγηθεί νωρίς, αφού στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τόρες νίκησε τον Τσεχ και πέτυχε το 1-0. Η Τσέλσι στο 39’ έφτασε στην ισοφάριση με τον Ιβάνοβιτς, ο οποίος στο 62’ έγινε ο άνθρωπος της βραδιάς, αφού έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, πετυχαίνοντας το 2-1. Το 3-1, που δύσκολα μπορεί να ανατραπεί στον επαναληπτικό του «Στάμφορντ Μπριτζ», διαμόρφωσε στο 67’ ο Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Τα αποτελέσματα της προημιτελικής φάσης:

Τρίτη 7 Απριλίου

Βιγιαρεάλ-Άρσεναλ 1-1 (10’ Σένα – 66’ Αντεμπαγιόρ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Πόρτο 2-2 (15’ Ρούνεϊ, 85’ Τέβεζ – 4’ Ροντρίγκεζ, 89’ Μαριάνο)