Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στο «Αλκαζάρ» ανάμεσα στη Λάρισα και την Κέρκυρα, οι οποίες αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League.

Οι «βυσσινί», οι οποίοι ήθελαν να επιστρέψουν σήμερα στις νίκες, μετά την ήττα από τον Ηρακλή, πήραν προβάδισμα στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μετίν στο 23’.

Η απάντηση των Φαιάκων όμως ήταν άμεση, αφού στο 30’ ο Φλαβίνιο με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Η Λάρισα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ήταν καλύτερη και πίεσε για ένα γρήγορο γκολ. Κι αφού ένα σουτ του Μετίν στο 2′ κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, ήρθε στο 23′ ο Καλόπουλος να «σφυρίξει» πέναλτι σε χέρι του Μαϊστόροβιτς μέσα στην περιοχή και να δώσει την ευκαιρία στον Μετίν, που το εκτέλεσε, να ανοίξει το σκορ.

Εντούτοις η ΑΕΛ δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα. Στο 31′ ο Γκουστάβο εκτέλεσε φάουλ, ο Βιέρα δεν συγκράτησε την μπάλα και ο επερχόμενος Φλαβίνιο έφερε πάλι το ματς «στα ίσια».

Ενα σουτ του Βενετίδη από καλή θέση στο 35′ κι ένα απευθείας φάουλ του Γκουστάβο στο 38′ πέρασαν άουτ κι έτσι η λήξη του ημιχρόνου βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες.

Στο β’ μέρος η Λάρισα προσπάθησε να πάρει πάλι το προβάδισμα, διατήρησε την υπεροχή, αλλά ο Κωνσταντόπουλος ήταν εξαιρετικός και εξουδετέρωσε το σουτ του Κανόμπιο στο 66′, έκλεισε έγκαιρα το πεδίο του Αμπουχατζίρα που ξέφυγε μόνος του στο 71′, ενώ το ανάποδο «ψαλίδι» του Κουζέν στο 73′ έφυγε άουτ.

Στο 89′ η κεφαλιά του Κολοβέτσιου πέρασε μόλις άουτ, στις καθυστερήσεις έχασε και η Κέρκυρα σημαντική ευκαιρία με τον Ιωάννου κι έτσι παρέμεινε το 1-1 ως τελικό αποτέλεσμα.