Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν στην Κέκρυρα οι Φαίακες με την Ξάνθη, σε παιχνίδι για την 10η αγωνιστική της Super League. Το παιχνίδι μέχρι και τις καθυστερήσεις ήταν… κολλημένο στο 0-0, όμως στο 92’ ο Βασιλακάκης και στο 95’ ο Μαϊστόροβιτς, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Ένα κακό παιχνίδι έγινε στην Κέρκυρα με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν πολλές φάσεις για να σκοράρουν.

Ο Πόι στο 4’ με απευθείας φάουλ έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 18΄ ο Βάλλας πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Στολτίδη, ο οποίος θα μπορούσε να γίνει πολύ απειλητικός για την άμυνα της Ξάνθης.

Στο 29’ ο Μακρής κατάφερε να σκοράρει, όμως το γκολ ακυρώθηκε σαν οφσάιντ, μετά από σωστή υπόδειξη του βοηθού διαιτητή. Οι Ακρίτες απάντησαν στο 41’ με τον Κωνσταντόπουλο να αποκρούει σωτήρια την κεφαλιά του Βασιλακάκη.

Στο δεύτερο μέρος η Κέρκυρα έχασε μια πολύ σημαντική ευκαιρία για να απαντήσει. Από την προσπάθεια του Μάρκοβιτς η μπάλα έφτασε στον Καλατζή, ο οποίος αστόχησε.

Το φινάλε, που ήταν συγκλονιστικό, δεν είχε καμία σχέση με τον υπόλοιπο αγώνα. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βασιλακάκης έδωσε το προβάδισμα με κεφαλιά στη Ξάνθη, όμως στο πέμπτο λεπτό του επιπλέον χρόνου ο Μαϊστόροβιτς ισοφάρισε σε 1-1.

Στην φάση του γκολ, η Ξάνθη διαμαρτύρεται ότι προηγήθηκε επιθετικό φάουλ του Κροάτη αμυντικού.