Άγνωστη παραμένει η λέξη νίκη για τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελιδης», καθώς οι «κίτρινοι» δεν κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τους εντός έδρας «τρίποντο» ούτε κόντρα στη Skoda Ξάνθη.

Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου αναδείχθηκε ισόπαλη το Σάββατο 1-1 με τους Ακρίτες και, πλέον αναζητεί ένα θαύμα για την παραμονή της στην πρώτη τη τάξει ποδοσφαιρική κατηγορία.

Ο Μάνταλος στο 52΄ άνοιξε το σκορ για την ακριτική ομάδα, ενώ στο 68΄ ο Μπακασέτας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι είχε ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και τους γηπεδούχους να είναι εμφανώς αγχωμένους από την κακή βαθμολογική τους θέση και την πίεση για την κατάκτηση των βαθμών.

Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο 25΄ με το σουτ του Αγκάνθο από πλεονεκτική θέση να περνάει άουτ.

Η Ξάνθη «απάντησε» στο 39΄, όταν από εξαιρετική αντεπίθεση ο Σολτάνι μπήκε από αριστερά γύρισε στον Μαρέν, αλλά ο τελευταίος δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη και στα πρώτα πέντε λεπτά απείλησαν δύο φορές με τους Αγκάνθο και Μπακασέτα.

Στο ποδόσφαιρο, όμως, μετρούν τα γκολ και η ομάδα που άνοιξε το σκορ ήταν η Ξάνθη. Από λάθος απομάκρυνση του Πουλίδο, η μπάλα έφτασε στο Μάνταλο, ο οποίος με πλασέ στο 52΄ πέτυχε το 1-0 για τους Ακρίτες.

Το συγκρότημα του Μάουρερ θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» το ματς στο 58΄, αλλά ο Οικονομόπουλος έδιωξε προ του Σολάρι που ήταν έτοιμος να σκοράρει σε άδεια εστία.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν…από το πουθενά με το Μπακασέτα στο 68΄, μετά από το τραγικό λάθος του Βάλλα. Ο σκόρερ των «κιτρίνων» πέτυχε γκολ σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι (με το Λεβαδειακό είχε σκοράρει δύο φορές).

Κίτρινες: Βλάχος, Τσουμάνης – Σολτάνι, Γκαρσία