Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει με 76-74 της Μπαρτσελόνα στο φλεγόμενο από 20.000 φίλους του, ΟΑΚΑ, κι έτσι διπλασίασε τις νίκες του (2-1) στη σειρά των προημιτελικών της Euroleague, παίρνοντας το προβάδισμα για την πρόκριση στο φάιναλ φορ της Euroleague.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς πλέον για να… τυπώσει το εισιτήριο για τη Βαρκελώνη, θα πρέπει να νικήσει την Πέμπτη, στην τέταρτη αναμέτρηση της σειράς, που θα διεξαχθεί και πάλι στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίος απο τους πρωταθλητές Ελλάδας ήταν ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ σημαντική συμβολή στη νίκη των πράσινων είχε και ο Μάικ Μπατίστ, με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Απο πλευράς Μπαρτσελόνα, 16 πόντους είχε ο Ρούμπιο, ενώ τρεις λιγότερους ο Λάκοβιτς.

Με τους «ψηλούς» του να κάνουν… πάρτι στα πρώτα λεπτά κάτω από τις δύο ρακέτες οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 11-4 στο 4’.

Στη συνέχεια οι «μπλαουγκράνα», με ένα ξέσπασμα, μείωσαν γρήγορα στον πόντο (11-10), ωστόσο, Φώτσης από τα 6.75 και Καλάθης με λέι απ έδωσαν και πάλι αέρα 6 πόντων (16-10), για να μειώσει στην εκπνοή ο Λάκοβιτς με τρίποντο (16-13).

Οι φιλοξενούμενοι, με πρωταγωνιστή τον Ρούμπιο, αντέδρασαν στις αρχές της δεύτερη περιόδου και με νέο σερί 6-0 πήραν το προβάδισμα με 19-16.

Ωστόσο η εκτελεστική δεινότητα των Περπέρογλου, Διαμαντίδη επανέφεραν την τάξη και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και πάλι με πέντε διαδοχικούς πόντους του αρχηγού (1 τρίποντο) με 33-26 στο 19′.

Ο Λάκοβιτς βρήκε και πάλι στόχο από τα 6.75 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε όπως η πρώτη περίοδος (33-29).

Με τον Ναβάρο να πραγματοποιεί χαμηλές… πτήσεις στην επίθεση (είχε μείνει στου 4 πόντους), η Μπαρτσελόνα μείωσε στο 24′ σε 41-40, ενώ ο Ρούμπιο στο τρίτο του τρίποντο στον αγώνα κράτησε σε απόσταση αναπνοής την ομάδα του μέχρι το 25′ (44-43).

Με πέντε διαδοχικούς πόντους του Νίκολας (1 τρίποντο) ο Παναθηναϊκός οικοδόμησε μία διαφορά 6 πόντων (49-43), την οποία και διατήρησε μέχρι τη λήξη της περιόδου (55-49), χάρη σε τρίποντο του Σάτο.

Μια ξαφνική… μπόρα τριπόντων στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου έφεραν την αναστάτωση στον Παναθηναϊκό.

Μόρις (2), Λάκοβιτς και Ρούμπιο εκτέλεσαν από τα 6.75 και η Μπαρτσελόνα με επιμέρους σκορ 14-6 ξέφυγε στο 34′ με 63-61.

Διαμαντίδης και Νίκολας δεν πτοήθηκαν από τις διαδοχικές αλλαγές στην άμυνα των Ισπανών και κράτησαν τον Παναθηναϊκό «ζωντανό», ενώ 2,5 λεπτά πριν τη λήξη ο Σάτο από τα 6.75 έδωσε αέρα 5 πόντων στους γηπεδούχους (70-65).

Ακολούθησαν δύο λάθη των «πρασίνων» και η αγωνία πήρε παράταση (70-69), μέχρι να μιλήσει η εμπειρία των Διαμαντίδη, Μπατίστ.

Περίπου 1,5 λεπτό πριν τη λήξη ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έγραψε το 72-69, ενώ ο Μπατίστ με τάπα στον Ναβάρο και κλέψιμο στην επαναφορά κράτησαν τους «πράσινους» σε τροχιά νίκης (στα 58”).

Ακολούθησαν λάθη από πλευράς Παναθηναϊκού και το παιχνίδι με το σκορ 74-73 πήγε στις βολές.

Ο Διαμαντίδης ευστόχησε (76-73) και ένα λάθος φάουλ των «πρασίνων» από τον Νίκολας στον Λάκοβιτς λίγο έλειψε να στοιχίσει.

Ο Σλοβένος ευστόχησε στην πρώτη, έστειλε τη δεύτερη εσκεμμένα στο σίδερο, αλλά κανείς δεν αξιοποίησε το ριμπάουντ, κι έτσι η λήξη του αγώνα βρήκε τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη και να βάζει τις βάσεις για την πρόκριση στο φάιναλ φορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-29, 55-49, 76-74

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς, Περπέρογλου 3, Μπατίστ 12 (6 ριμπ.), Φώτσης 10 (6 ριμπ.), Σάτο 6, Νίκολας 13, Τσαρτσαρής 6 (7 ριμπ.), Διαμαντίδης 18 (7 ασίστ), Βουγιούκας 2, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Σάδα, Ρούμπιο 16, Λάκοβιτς 13, Ναβάρο 9, Πέροβιτς, Βάσκεθ 6 (11 ριμπ.), Ινγκλς 2, Εντόνγκ 3, Μόρις 10, Λόρμπεκ 1, Άντερσον 12, Γκριμάου 2.