Αυτή κι’ αν ήταν ανατροπή! Με σκόρερ τον Ιεροκλή Στολτίδη, ο Ολυμπιακός ανέτρεψε τα δεδομένα του αγώνα με την “ύπουλη” και πανέξυπνη Σταντάρ Λιέγης και διατηρήθηκε στον δρόμο της πρόκρισης για τον επόμενο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, όμως λίγο έλλειψε να δεχτεί ένα “καλό μάθημα” από τους Βέλγους στο 69΄ της αναμέτρησης (όταν ο Γιοβάνοβιτς έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη).

Κανείς δεν μπορεί να υποστηρίξει ότι η αντίπαλος είναι καλύτερη από τον πρωταθλητή Ελλάδας, μολονότι διαθέτει τρεις ποδοσφαιριστές που μπορούν να σου κάνουν τη ζημιά αν τους υποτιμήσεις (Γιοβάνοβιτς, Μποκανί και Ντε Καμάρκο, ο οποίος εξέθεσε τον Νικοπολίδη με γκολ στην κλειστή γωνία, ανοίγοντας το σκορ στο 37’…). Ωστόσο, ως το 43’, που οι “ερυθροί” κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κώστα Μήτρογλου, ο αγώνας μύριζε “μπαρούτι” και οι 33.000 θεατές στις εξέδρες ένοιωθαν να κάθονται σε “αιχμηρά αντικείμενα”.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, όλα άλλαξαν προς το θετικό για τον Ολυμπιακό. Ο Ισπανός Όσκαρ μπήκε για τα καλά στις απαιτήσεις του ματς (με αδιάκοπο τρέξιμο στο κέντρο), ο Ντουντού επίσης ανέβασε την απόδοσή του και μαζί με τον σταθερά κορυφαίο Μαρέσκα, αποτέλεσαν μια γραμμή πάθους που οδηγούσε “προς τη νίκη”. Το ότι χρειάστηκε να φτάσει το ματς στις καθυστερήσεις για το πολυπόθητο τρίποντο, οφείλεται κυρίως στην καλή απόδοση του Βέλγου (πρώην Τούρκου) τερματοφύλακα της Σταντάρ, ο οποίος ήταν καταπληκτικός σε δύο βολίδες από Οσκαρ και Μαρέσκα.

Η επιστροφή του Βασίλη Τοροσίδη μετά από 14 βράδια στην αναμέτρηση της Λιέγης είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητη, αφού αυτός ο προικισμένος ποδοσφαιριστής υποχρέωσε τον Ζίκο να αλλάξει τα πλάνα του και να χρησιμοποιήσει ποδοσφαιριστές (Ραούλ Μπράβο-Ζαϊρί) στην αριστερή πτέρυγα, που δεν φάνηκαν έτοιμοι για σκληρή μάχη. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο, αν και κάπως πικρό για τους Βέλγους, αν ζυγιστούν οι λεπτομέρειες…

Κορυφαίος ο Ιταλός Μαρέσκα και κοντά του σε απόδοση ο ομαδικός Γκαλέτι με τον σοβαρό Μέλμπεργκ. Για τον Στολτίδη πρέπει να επισημανθεί ότι έχει καταφέρει και στο παρελθόν, σε ανάλογες στιγμές, να “καθαρίσει” με στιλ καμικάζι για την ομάδα του. Παραμένει ένας ψυχωμένος παίκτης – κλειδί, παρά την ταλαιπωρία του από τον σοβαρό τραυματισμό. Τέλος, ο Μήτρογλου, γνωρίζοντας πως δεν μπορεί να περιμένει βοήθειες από τον πάγκο (λόγω απουσίας των Ντερμπισάϊρ – Ντιόγκο), προσπάθησε, έδωσε δύσκολες μάχες και τα κατάφερε.

Δεν απέφυγε τα λάθη ο Πορτογάλος διαιτητής Προέντσα, όμως κάποιο που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σοβαρό, το απέφυγε.

Το “φιλμ” του αγώνα

17′ Πρώτη ευκαιρία για τη Σταντάρ με τον Μποκανί να ξεφεύγει απο την άμυνα και να σουτάρει. Το σουτ άλλαξε πορεί και κατέληξε κόρνερ.

17′ Απάντησε ο Ολυμπιακός, αλλά το σουτ του Ζαϊρί κατέληξε στην αγκαλιά του Μπολάτ.

24′ Ο Γκαλέτι σουτάρει έξω από την περιοχή και στέλνει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

37′ ΓΚΟΛ. Η Σταντάρ Λιέγης άνοιξε το σκορ με πλασέ του Ντε Καμάργκο.

43′ ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με κεφαλιά του Κώστα Μήτρογλου, μετά από εκτέλεση φάουλ.

68′ Δοκάρι για τη Σταντάρ, μετά από εξαιρετικό σουτ του Γιοβάνοβιτς.

90′ ΓΚΟΛ! Ο Άκης Στολτίδης με κεφαλιά από κοντά, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Σταντάρ σημειώνει το 2-1 για τους Πειραιώτες.

Κίτρινες κάρτες:
Μέλμπεργκ – Μανγκαλά, Ρικάρντο Ρότσα

Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Ρ. Μπράβο, Αβ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ζεβλάκοφ, Ντουντού, Γκαλέτι, Όσκαρ, Ζαϊρί (72′ Στολτίδης), Μήτρογλου, Μαρέσκα.

Σταντάρ Λιέγης (Λάζλο Μπόλονι): Μπολάτ, Ρικάρντο Ρότσα, Φελίπε, Νταλμά (48′ Κανσελά), Μποκανί, Ντε Καμάργκο (88′ Νισέζ), Καμοτσάτο, Σαρ, Μανγκαλά, Γιοβάνοβιτς, Βίτσελ.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Ζίκο: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση και τη νίκη. Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που μας βοήθησε πάρα πολύ. Παίξαμε σαν μεγάλη ομάδα, πήραμε ρίσκο στο δεύτερο ημίχρονο αυξάνοντας τους κινδύνους να δεχθούμε γκολ αλλά τελικά δικαιωθήκαμε. Μείναμε ήρεμοι όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ και έτσι καταφέραμε να γυρίσουμε το ματς. Είμαι πολύ ευχαριστημένος για το διάστημα που αγωνίστηκε (ο Στολτίδης). Είναι ένας παίκτης που έχει περάσει πολλά στην καριέρα του από τραυματισμούς.

Η φιλοσοφία μου είναι πάντα να παίζουμε επιθετικά. Έχουμε ακόμα αρκετά παιχνίδια μπροστά μας μέχρι το επόμενο με τη Σταντάρ. Θα πρέπει να δούμε ποιους παίκτες θα έχουμε διαθέσιμους και σε τι κατάσταση θα βρισκόμαστε. Τότε θα επιλέξω. Κρατάμε πάντως την πρόκριση στα χέρια μας και με νίκη στο Βέλγιο θα την σιγουρέψουμε».

Σωκράτης Κόκκαλης: «Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Συγχαρητήρια στην ομάδα, συγχαρητήρια στους παίκτες, συγχαρητήρια στους φιλάθλους»,

Μίλαν Γιοβάνοβιτς: «Το συμβόλαιο μου λήγει το καλοκαίρι και θέλω να αλλάξω προορισμό. Γιατί να μην έρθω στον Ολυμπιακό που έχει φοβερούς παίκτες, κόσμο και κυρίως τον μεγάλο Ζίκο που είχα την ευκαιρία να τον γνωρίσω;».

Άκης Στολτίδης: «Πήραμε μία υπερπολύτιμη νίκη καθώς με αυτή μένουμε στην δεύτερη θέση του ομίλου. Και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους να βάλουν γκολ και να πάρουν τη νίκη όμως εμείς στο τέλος κάναμε μεγάλη προσπάθεια και δίκαια πήραμε τους τρεις βαθμούς.

Καταβάλαμε τεράστια προσπάθεια στο τέλος και πριν το γκολ είχαμε κάποιες κλασικές ευκαιρίες. Κατά τη διάρκεια της διακοπής δουλέψαμε αρκετά. Ανεβαίνουμε συνέχεια παιχνίδι με το παιχνίδι και όσο περνάει ο καιρός θα πηγαίνουμε από το καλό στο καλύτερο.

Σίγουρα και ο χρόνος που είναι ο προπονητής στην ομάδα είναι περισσότερος. Μας περνάει αυτά που θέλει και η ομάδα παίζει καλύτερα κάνει ευκαιρίες και βαδίζει από το καλό στο καλύτερο. Είμαστε αρκετά κοντά. Έχουμε άλλα τρία εξίσου σημαντικά παιχνίδια. Έχουμε κακή εμπειρία από την χρονιά που φτάσαμε τους δέκα βαθμούς και δεν προκριθήκαμε.
Σίγουρα είμαστε σε καλό δρόμο θα πρέπει να επικεντρωθούμε στα επόμενα ματ».

Λουτσιάνο Γκαλέτι: «Είναι πολύ δύσκολο να μην μπορείς να προσφέρεις και να βλέπεις το παιχνίδι απ’ έξω. Τώρα έχω επανέλθει και προσπαθώ να προσφέρω όσο μπορώ περισσότερο στην ομάδα. Πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι το παιχνίδι τελειώνει μετά τα 90 λεπτά. Αυτό κάναμε σήμερα, δεν τα παρατήσαμε και φτάσαμε στη νίκη. Μας αρέσει το επιθετικό ποδόσφαιρο. Παίξαμε επιθετικά στα δυο τελευταία παιχνίδια και φτάσαμε στη νίκη. Έχουμε ελευθερία κινήσεων. Όταν είσαι στο κέντρο μπορείς να παίξεις πιο επιθετικά και αυτή είναι πάντα η ιδέα».

Ραούλ Μπράβο: «Η αξία που έχει ο Ολυμπιακός είναι ότι δεν τα παρατάει και κυνηγάει τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό. Αυτό μας βοηθάει σε κάθε ματς να είμαστε ολοένα και βελτιωμένοι. Διασκεδάζουμε, παίζουμε επιθετικά και ευχαριστιόμαστε το παιχνίδι. Παίζαμε εντός έδρας και δεν έπρεπε να χαθούν οι τρεις βαθμοί οπότε στο τέλος έπρεπε να βγούμε όλοι στην επίθεση και να βοηθήσουμε. Μία νίκη στο Βέλγιο θα μας φέρει πολύ κοντά στην πρόκριση».

Λάζλο Μπολόνι: «Θεωρώ ότι είναι κατανοητό πως αδικήθηκα. Δεν μπορώ να κάνω ανάλυση του αγώνα. Μπορώ να μιλήσω μόνο για τις δικές μου εντυπώσεις και πιστεύω ότι το παιχνίδι που παρουσιάσαμε δεν ήταν τελικά αρκετό για να πάρουμε τη νίκη. Λυπάμαι που στο τέλος γυρνάω πίσω με άδεια τα χέρια. Καλύψαμε σωστά τα κενά. Είναι λογικό ο Ολυμπιακός να έρχεται με μεγάλη δύναμη προς το τέρμα μας και θεωρώ ότι οι επιθετικοί μας απείλησαν αρκετά και μας έδωσαν ευκαιρίες να καταφέρουμε κάτι.

Η αλήθεια είναι πως σε δύο τρεις στιγμές θα μπορούσαμε να τις εκμεταλλευτούμε προς αποκατάσταση της ψυχολογία μας αλλά δεν το κάναμε. Πιστεύω ότι είναι μεγάλο χτύπημα να ισοφαριζόμαστε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Αναζητώ ακόμη μία εξήγηση για το αποτέλεσμα. Είναι αδύνατον να το βρω αυτήν την στιγμή αλλά υπάρχει κάτι ακόμα να κάνω. Έχουμε καλό επίπεδο, έχουμε μία ομάδα που λειτουργεί αλλά ακόμη δεν έχουμε βρει τον τρόπο ώστε να είμαστε “βίαιοι” τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Έχουμε μία ομάδα νέα, πολύ νέα αλλά μαθαίνουμε και ελπίζουμε αυτά που μαθαίνουμε να τα χρησιμοποιήσουμε στο μέλλον. Συγχαίρω τον Ολυμπιακό που προσπάθησε μέχρι το τέλος και συγχαρητήρια στις κερκίδες που μας έδωσαν το κίνητρο να ξανάρθουμε».