Με νίκη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο νέο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας. Οι “ερυθρόλευκοι”, αν και “πάγωσαν” στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με πέναλτι του Τσέζαρεκ, αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και πήραν τη νίκη με 3-1.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ντιόγο, που έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, ενώ παίκτης του αγώνα ήταν ο Λουτσιάνο Γκαλέτι, ο οποίος σκόραρε δύο φορές.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Ωστόσο, ο Χρήστος Πατσατζόγλου έχασε τη μπάλα από τον Μιλάνο και τον ανέτρεψε στην περιοχή, με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρησης Μιχάλης Γερμανάκος να καταλογίσει πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ και ευστοχώντας άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Τρίπολης.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και με έξοχο μακρινό σουτ του Γκαλέτι ισοφάρισε σε 1-1. Δύο λεπτά αργότεραμ ο Ντιόγο κέρδισε πέναλτι και ο Γκαλέτι νίκησε εκ νέου τον Αμπάρη, σημειώνοντας το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε προβολή στο 81’ ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς.

Να σημειώσουμε ότι ο Μάουρο Μιλάνο υπέστη ρήξη χιαστών και θα απουσιάσει για τους επόμενους τρεις μήνες από τις υποχρεώσεις του Αστέρα Τρίπολης.

“Διπλό” ο ΠΑΟΚ στην Κρήτη

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε ο ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα. Ο “δικέφαλος του Βορρά” πέρασε από το “Παγκρήτιο” κερδίζοντας τον ΟΦΗ με 2-0. H ομάδα του Φερνάντο Σάντος ευτύχισε να προηγηθεί  στο σκορ με το… καλημέρα στον αγώνα. Μόλις στο 8’ ο Πάμπλο Γκαρσία εκτέλεσε το φάουλ, ο Μάρκος Αντόνιο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των Κρητικών, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Κονσεϊσάο με εκπληκτικό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Μάλαρτζ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να διευρύνει τη νίκη του, αν οΊβιτς στο 64’ από πλεονεκτική θέση, δεν έστελνε τη μπάλα άουτ.

“Καθάρισε” ο Ογκουνσότο

Νικητής έφυγε από την Κομοτηνή ο Εργοτέλης, κερδίζοντας με 2-1 τον Πανθρακικό. Η ομάδα της Κρήτης έμεινε πίσω στο σκορ στο 29’ με γκολ του Ενρίκε, αλλά ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 52΄με τον Ογκουνσότο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο Πάτρικ Ογκουνσότο. Ο επιθετικός του Εργοτέλη, μετά από λάθος της άμυνας των γηπεδούχων στο 82′, νίκησε τον Βρονταρά και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.