Τη νίκη με 92-77 πήρε ο Ολυμπιακός, κόντρα στον Πανελλήνιο, στο εναρκτήριο παιχνίδι της Α1 του μπάσκετ για το 2009. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν με την άνετη αυτή επικράτηση το αήττητο της έδρας τους και παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα, οι «Ολυμπιονίκες» υποχρεώθηκαν στην τέταρτη φετινή τους ήττα.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη θέλησαν να «καθαρίσουν» από την αρχή το παιχνίδι και το κατάφεραν στα μέσα του πρώτου δεκάλεπτου, όταν και προηγήθηκαν με 17-7, για να κλείσουν την περίοδο με 28-20.

Παρά το καλό του ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά ασφαλείας. Ο Πανελλήνιος με τους Νιούλεϊ, Ραντένοβιτς και Παπαμακάριο να σκοράρουν, μείωσε στο καλάθι (35-33), αλλά με διαδοχικά λάθη δεν μπόρεσε να παραμείνει κοντά στο σκορ. Έτσι, το ημίχρονο έκλεισε υπέρ του Ολυμπιακού με το φωτεινό πίνακα να γράφει 55-38.

Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, έφτασαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο +21 (79-58), με αποτέλεσμα το τελευταίο μέρος να πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα. Το τελικό 92-77 αφήνει απόλυτα ικανοποιημένους τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 55-38, 79-58, 92-77

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 2, Πελεκάνος, Τσίλντρες 20 (2), Βούισιτς 10, Μιλόσεβιτς, Μπουρούσης 10 (1), Χαλπερίν 10, Γκριρ 11 (3), Πρίντεζης 14 (2), Ερτσεγκ 7, Βουγιούκας, Τεόντοσιτς 8 (2).

Πανελλήνιος (Ηλίας Ζούρος): Όστοϊτς 11, Παπαμακάριος 14 (2), Καλαϊτζίδης, Καλαϊτζής, Νιούλεϊ 11 (1), Νάτζφεϊ 5 (1), Γκράντι 9, Γκόλεματς 14, Ραντένοβιτς 13.