Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την προπονητική του καριέρα στον Παναθηναϊκό ο Νίκος Νιόπλιας. Οι «πράσινοι» υπό τις οδηγίες του Έλληνα τεχνικού κατάφεραν να επικρατήσουν με 1-0 στο «Καυτανζόγλειο» του Ηρακλή και πέρασαν πρώτοι στη βαθμολογία με 35 βαθμούς, έναντι 33 του Ολυμπιακού, που αύριο υποδέχεται τον Πανθρακικό στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρισε στον Παναθηναϊκό ο Σωτήρης Νίνης, ο οποίος σκόραρε στο 73’ με σουτ μέσα από την περιοχή.

Το παιχνίδι είχε αρκετά γρήγορο ρυθμό και οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Μόλις στο 4’ οι «πράσινοι» απείλησαν την εστία του Κοβαλέφσκι, αλλά ο Γιαννούλης ήταν αυτός που εμπόδισε τον Σισέ και έσωσε την ομάδα του.

Ο Ηρακλής σιγά σιγά ισορρόπησε και έβγαινε με αξιώσεις στην αντεπίθεση, όμως δεν μπόρεσε να προκαλέσει αναταραχή στην άμυνα του Παναθηναϊκού μέχρι το πρώτο 20λεπτο.

Στο 24’ ο Μπιάρσμιρ με τον Τζόρβα δεν συνεννοήθηκαν σωστά και ο Ιάκομπ επωφελήθηκε, όμως ο κίπερ του Παναθηναϊκού κατάφερε να διορθώσει το λάθος του και να σταματήσει τον Ρουμάνο φορ του Ηρακλή.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία του αγώνα σημειώθηκε στο 28΄ με τον Σισέ να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Κοβαλέφσκι, αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Πολωνός πορτιέρο του Ηρακλή. Ακολούθησαν δύο διαδοχικά σουτ του Καραγκούνη που δεν βρήκαν στόχο, ενώ το απευθείας φάουλ του Νίνη στο 38΄ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κοβαλέφσκι. Το ημίχρονο έκλεισε με την απόκρουση του Τζόρβα στο βολέ του Ιακομπ.

Στο δεύτερο μέρος ο Χριστοδουλόπουλος αντικατέστησε τον Ρουκάβινα και ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο φρέσκος στον αγωνιστικό χώρο. Πάντως, ο Ηρακλής δημιούργησε πρώτος ευκαιρία για γκολ, όταν στο 53’ ο Ιακομπ απέφυγε τον Σπυρόπουλο και πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απέκρουσε με υπερένταση στη δεξιά του γωνία.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ιάκομπ και πάλι έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός προειδοποίησε τον Ηρακλή στο 72’ με τον Κατσουράνη να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στην αγκαλιά του Κοβαλέφσκι, ενώ το 1-0 έγινε στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Στο 73’ ο από σέντρα του Σπυρόπουλου και γύρισμα του Σισέ, η μπάλα στρώθηκε στο Νίνη ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 80΄ ο Σισέ μπήκε από πλάγια στην περιοχή έπιασε το αριστερό σουτ κι έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κοβαλέφσκι.

Ο Αλέξης Τζόρβας λίγο έλλειψε να γίνει ο μοιραίος παίκτης του αγώνα, όταν στο 85’ έχασε τη μπάλα με αποτέλεσμα ο Κονέ να τη στείλει με γυριστό σουτ, λίγο πάνω από την εστία.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χριστοδουλόπουλος απέφυγε τον Κοβαλέφσκι κι έπεσε στο έδαφος από κράτημα του Πολωνού γκολκίπερ, αλλά ο Σπάθας δεν έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Στην εξέλιξη της φάσης ο Γκάμπριελ αστόχησε σε άδεια εστία. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Τζόρβας απέκρουσε την καρφωτή κεφαλιά του Κατσαμπή.

Κίτρινες κάρτες:
Επστάιν, Γιαννούλης

Ηρακλής (Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Κατσαμπής, Σαρακατσάνος, Περπεπίδης (89’ Βέλλιος), Γιαννούλης, Παπαστεριανός (79’ Ντίκα), Ηλιάδης, Τούμα (79’ Κονέ), Επστάιν, Μπόσνιακ, Ιάκομπ.

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Ρουκάβινα (46’ Χριστοδουλόπουλος), Νίνης (89’ Γκάμπριελ), Καντέ, Σισέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα (82’ Σιμάο), Μπίαρσμιρ, Βύντρα, Καραγκούνης, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Νίκος Νιόπλιας: «Θέλω να ευχαριστήσω ην ΠΑΕ Παναθηναϊκός και τον πρόεδρο της διότι με διάλεξαν να υπηρετήσω το μεγάλο σύλλογο. Μου έδωσαν τη δυνατότητα να θυμηθώ ξανά τη χαρά που νιώθεις επιστρέφοντας σε ένα χώρο που υπηρέτησα 21 χρόνια και αναφέρομαι στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο. Μου έλειψαν πολύ αυτές οι στιγμές και θα κάνω ότι είναι δυνατόν για το σύλλογο αλλά και για μένα αφού θέλω να κρατηθώ σε αυτό το χώρο γιατί μου αρέσει πολύ. Για το παιχνίδι θέλω να πω ότι το θέλαμε πολύ και αυτό μας δημιούργησε έξτρα πίεση στο πρώτο μέρος, όπου χάναμε εύκολα μπάλες. Στο δεύτερο μέρος με την εμφάνιση που είχαμε πιστεύω ότι δικαιούμασταν τη νίκη, καθώς ήμασταν καλύτεροι και σιγά, σιγά έχω την πίστη ότι θα γινόμαστε ακόμη καλύτεροι. Το πιστεύω αυτό γιατί έχω μια ομάδα που αποτελείται από εκπληκτικούς παίκτες. Εύχομαι για μένα και για το σύλλογο η τελευταία μέρα του πρωταθλήματος να είναι τόσο καλή όσο η σημερινή. Είναι αλήθεια ότι και εγώ αυτό το τετραήμερο είχα πίεση, αλλά επειδή γνωρίζω καλά αυτό το χώρο, με βοήθησε να το ξεπεράσω εύκολα. Για την ομάδα του Ηρακλή θέλω να πω ότι βρίσκεται σε χέρια δυο καλών προπονητών είναι φίλοι μου και μπορώ να πω ότι η εμφάνιση της ομάδος τους ήταν καλύτερη από περασμένα ματς που έχω δει.

Για μας ήταν σημαντικό ότι κερδίσαμε. Είχαμε αρνητικά αλλά και πολλά θετικά στο παιχνίδι μας. Εμένα μου άρεσε ότι είχαμε μια ηρεμία στο παιχνίδι μας και αυτό έδινε και στον πάγκο τη σιγουριά ότι θα έρθει το γκολ. Πιστέψαμε στη νίκη. Έχουμε και αδυναμίες. Εύκολα μπορούμε να κάνουμε το λάθος, αλλά αυτό προέρχεται από την ανασφάλεια που έχουν κάποιοι παίκτες αλλά είναι κι αυτοί ικανοί. Μόλις βρουν αυτοπεποίθηση θα γίνουν καλύτεροι», τόνισε ο Νίκος Νιόπλιας ο οποίος αναφερόμενος στην επιλογή Κλέιτον, ξεκαθάρισε: «Όλοι οι παίκτες είναι περιουσιακό στοιχείο και θα πρέπει να προσπαθώ να τους κερδίσω. Αυτή τη φορά μέτρησα το ματς βάσει αντιπάλου. Την άλλη φορά μπορεί να είναι κάποιοι άλλοι παίκτες».

Σάββας Κωφίδης:
«Ήταν μια καλή προσπάθεια για την ομάδα μας σε ένα παιχνίδι που είχε έναν καλό ρυθμό χωρίς να φτάσει σε υψηλά επίπεδα από ποιοτικής πλευράς. Ήμασταν οργανωμένοι αμυντικά. Ο αντίπαλος είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν τον αφήσαμε να κάνει επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίθετη εστία ενώ εμείς είχαμε φάσεις για γκολ. Είναι ενθαρρυντικό για την ομάδα ότι υπάρχει βελτίωσης σε αρκετά πράγματα. Θεωρώ ότι είναι άδικο για τα παιδιά αυτά το σημερινό αποτέλεσμα. Αν σε κάθε ματς έχουμε απόδοση σαν τη σημερινή και αν κάνουμε φάσεις για να κάνουμε γκολ να είστε σίγουροι ότι θα έρθει κι αυτό».