Τη νίκη με 73-70 επί του Ηλυσιακού πήρε ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το αήττητό τους στο φετινό πρωτάθλημα, αν και υποχρέωσαν τον μαχητικότατο Ηλυσιακό, ο οποίος βρίσκεται στην «ουρά» της βαθμολογίας στην 10η εκτός έδρας ήττα του.

Με 0/12 τρίποντα και εννέα λάθη ο Ολυμπιακός κυνηγούσε στο σκορ τον Ηλυσιακό και κατάφερε να προσπεράσει 2 λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του α’ μέρους (38-35). Στο 25’ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν το 48-36, ενώ με τρίποντο μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +8 (58-50).

Στο επίλογο η αστοχία από τα 6.75 επέστρεψε και τα λάθη ανέβηκαν στα 17! Ο Τόντιτς με βολές, περίπου 6 λεπτά πριν τη λήξη, μείωσε σε 61-58, αλλά Μπουρούσης, Σπανούλης και Παπαλουκάς φρόντισαν να τρέξουν ένα σερί 6-0 και να δώσουν στους γηπεδούχους «αέρα» 9 πόντων (67-58 στο 37′).

Ντόουσον και Μπάξτερ πάλεψαν για την υπέρβαση, αλλά η ευστοχία των «ερυθρολευκων» από τη γραμμή των ελευθέρων βολών χάρισε στους γηπεδούχους τη νίκη με 73-70.

Περίπου 5 λεπτά πριν από τη λήξη της γ’ περιόδου αποβλήθηκε ο άμεσος συνεργάτης του Ντούσαν Ίβκοβιτς, Βαγγέλης Αγγέλου, μετά από έντονη διαμαρτυρία προς τον πάγκο του Ηλυσιακού για φάουλ στον Σπανούλη.

Πριν από το τζάμπολ του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του καταστροφικού σεισμού και του τσουνάμι στην Ιαπωνία.