Με δυο γκολ του Ντιαλό, ο Πανθρακικός πήρε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 2-1 τη Λάρισα στο “Αλκαζάρ”. Οι καλές εμφανίσεις της ομάδας του Εμίλιο Φερέρα επιβραβεύτηκαν με το “τρίποντο” στη Θεσσαλική πόλη. Από την άλλη η Λάρισα, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με γκολ του Φωτάκη, ενώ πέτυχε και δεύτερο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε σαν οφσάιντ σε μια πολύ οριακή φάση. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ολίσε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς μεγάλες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Η Λάρισα μπήκε με περισσότερες επιθετικές βλέψεις από τον Πανθρακικό, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που επιχείρησαν το πρώτο σουτ. Στο 17’ ο Ριέρα δεν ανησύχησε τον Κοτσόλη. Η καλή αμυντική λειτουργία του Πανθρακικού δεν επέτρεψε στη Λάρισα να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Βρονταρά, με εξαίρεση τη φάση του 18’, όταν ο Σαρμιέντο ανάγκασε τον Έλληνα κίπερ σε δύσκολη επέμβαση και τη φάση του 41’, όταν ο Πάρα σούταρε απελπιστικά άουτ. Ο Πανθρακικός στο 23’ και το 35’ με τον Ντιαλό δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52’ ο Σαρμίεντο με βολίδα δεν κατάφερε να νικήσει τον Βρονταρά, ενώ οι φιλοξενούμενοι τρία λεπτά αργότερα άνοιξαν το σκορ. Ο Ντιαλό στην αντεπίθεση ξεπέρασε τον Κυριακίδη και με πλασέ σημείωσε το 1-0 για την ομάδα του. Ο επιθετικός του Πανθρακικού που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα ανέβασε το δείκτη του σκορ υπέρ της ομάδας του. Στο 78’ πέρασε τον Κώτσιο, μπήκε στην περιοχή και με σουτ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Η αντίδραση της Λάρισας ήταν άμεση και στο 80’ ο Φωτάκης με σουτ-βολίδα μείωσε σε 2-1. Στο επόμενο λεπτό, η Λάρισα πέτυχε και δεύτερο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε, αφού ο Πάρα υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Ο επίλογος του αγώνα ήθελε τον Πανθρακικό να μένει με δέκα παίκτες, καθώς ο Ολίσε αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Χαραλαμπίδη.

Γκολ: 80’ Φωτάκης – 55’, 78’ Ντιαλό

Κίτρινες κάρτες: Κυριάκος – Ενρίκες, Ολίσε, Ντιαλό

Κόκκινες κάρτες: 90’ Ολίσε

Λάρισα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Βενετίδης, Κώτσιος, Νταμπίζας, Κυριακίδης (60′ Τσίγκας), Σαρμιέντο, Ιγκλέσιας (64′ Φωτάκης), Σολάνο (76′ Ρομπέρ), Πάρα, Ζουράφσκι, Κυριάκος.

Πανθρακικός (Εμίλιο Φερέρα): Βρονταράς, Βελάσκο, Ρομπίνιο (75’ Αργυρίου), Αγγελόπουλος, Κλεμάν (46′ Κανωτίδης), Κωνσταντινίδης, Λόπες, Ολίσε, Ενρίκες, Ριέρα, Ντιαλό (90’ Μπαχαρίδης).