Διαφήμιση του ποδοσφαίρου με επτά γκολ και αρκετές εναλλαγές συναισθημάτων, ήταν το παιχνίδι του Εθνικού Αστέρα με τον Διαγόρα Ρόδου, το τέλος του οποίου βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη με το… αγγλικό 4-3, για την 21η αγωνιστική της Football League.

Το γκολ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Καισαριανής σημείωσε ο Μπενίσκος στο 83ο λεπτό. Τα υπόλοιπα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Χανιώτης (8΄, 51΄) και Σκάρος (19΄), ενώ για τους Ροδίτες σκόραραν οι Ζλάτκοβιτς (3΄ πέναλτι), Ταραχούλσκι (31΄) και Σπάρταλης (33΄).

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με εννέα παίκτες λόγω αποβολής του Ζλάτκοβιτς στο 39ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα και του Πουλόπουλου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαρκείς εναλλαγές στο σκορ

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 19’ με τον Σκάρο, όμως το ημίχρονο βγήκε με τον Διαγόρα να προηγείται με 3-2 (!!!) χάρη στα γκολ του Ταραχούλσκι και του Σπάρταλη.

Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και αφού αρχικά ισοφάρισαν με το 2ο γκολ του Χανιώτη στο 51΄πήραν μια τεράστια σε βαθμολογική σημασία νίκη στο 83΄με την κοντινή κεφαλιά του Μπενίσκου.

Εθνικός Αστέρας: Κοτταράς, Καρατζάς, Σκάρος, Χωριανόπουλος, Τσιώλης, Διαμάντης, Σανόκο, Φραντζεσκί (71′ Μπενίσκος), Λουάμο (89′ Παπαζούδης), Χανιώτης (92′ Παριανός), Άντονι.

Διαγόρας: Ταμπάσης, Σαλαμαστράκης, Ρέγες, Σπάρταλης, Ζλάτκοβιτς, Γεωργίου (82′ Πλάτανος), Προβατίδης, Αγκιρίμπα, Ταραχούλσκι, Χριστοφιλέας, Πουλόπουλος.