«Ποδαρικό» με το… δεξί έκανε στη φετινή Euroleague ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε άνετα με 82-66 της Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ, στην επίσημη πρεμιέρα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, δείχνοντας τα «δόντια» της με το… καλησπέρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν, όχι μόνο να πάρουν τη νίκη, αλλά και να κερδίσουν με 16 πόντους, διαφορά που ενδεχομένως να παίξει ρόλο στη συνέχεια.

Ο τεχνικός των Πειραιωτών, Ντούσαν Ίβκοβιτς παρέταξε την ομάδα του στο παρκέ με τους Τέοντοσιτς, Σπανούλης, Παπανικολάου, Νίλσεν και Νεστέροβιτς.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν κοντά στην ρακέτα, με τους 11 από τους 17 πόντους του να προέρχονται από τη φρόιντ λάιν του.

Με τον Μπουρούση να μπαίνει αλλαγή και να πετυχαίνει πέντε συνεχόμενους πόντους, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, χάρη σε δύο εύστοχα τριποντά του Φελίπε Ρέγιες πήρε… αέρα 9 πόντων (21- 30 στο 15′).

Σε εκείνο το σημείο ωστόσο οι παίκτες του Ίβκοβιτς σοβαρεύτηκαν. Οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν στον αμυντικό τομέα και με τους Βασίλη Σπανούλη και Γιάννη Μπουρούση να επωμίζονται το βάρος στο σκοράρισμα, έτρεξαν ένα σερί 11-0, περνώντας μπροστά στο σκορ 32-30 στο 18′.

Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν λύσεις από τον Τάκερ και στο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο +1 (36-35).

Στην επανάληψη η ομάδα του Πειραιά μπήκε δυνατά στο παρκέ και με «τρίποντες-βόμβες» από τον Τεόντοσιτς πήραν προβάδισμα έξι πόντων (46-40 στο 23′), ενώ έφτασαν και στο +9 (51-42 στο 25′).

Οι παίκτες της Ρεάλ ξύπνησαν και σε συνδυασμό με την αστοχία των γηπεδούχων μείωσαν στον πόντο (57-56) ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Εντούτοις οι «ερυθρόλευκοι» με τον Μαυροκεφαλίδη να πετυχαίνει έναν εντυπωσιακό τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου εκτόξευσαν τη διαφορά στο +6 (62-56 στο 30’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +16, για το 72-56 στο 33′.

Σ’ αυτό το σημείο ο Μεσίνα πήρε τάιμ άουτ και έκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων. Η «βασίλισσα», παίζοντας καλή άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση πέτυχε έξι αναπάντητους πόντους και έριξε την διαφορά στους δέκα, 72-62 στο 35’.

Ο επιθετικός οίστρος των παικτών του Ιβκοβιτς όμως δεν είχε τέλος, και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να προσφέρουν θέαμα μέχρι το τελικό, 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 36-35, 62-56, 82-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 4, Νεστέροβιτς 11, Σπανούλης 16 (1), Μπουρούσης 16 (1), Κέσελι 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 9 (1), Νίλσεν 4, Παπανικολάου 2, Ερτσεγκ, Τεόντοσιτς 15 (3), Λούκας 2