Την κούρσα του τίτλου φαίνεται πως έχασε ο Ολυμπιακός στο «Καυτανζόγλειο». Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα από τον Ηρακλή με 1-0 και προσγειώθηκαν… ανώμαλα στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το γκολ του Μάρα στο 6ο λεπτό με πέναλτι έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο -5 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και στο -3 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Ο Ηρακλής ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, αφού ο Ιάκομπ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με την έναρξη του αγώνα ο Ολυμπιακός βρέθηκε να είναι με την πλάτη στον τοίχο. Στο 5’ ο Κομπαγιάσι έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Μέλμπεργκ και ο Δαλούκος υπέδειξε πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον Σουηδό αμυντικό.

Την ποινή εκτέλεσε ο Μάρα και ευστοχώντας άνοιξε το σκορ για τον Ηρακλή. Ο Ολυμπιακός μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν κατάφερε να αντιδράσει. Με εξαίρεση ένα σουτ του Λούα Λούα στο 8’ οι «ερυθρόλευκοι» ήταν επιθετικά… λίγοι με αποτέλεσμα να μην μπορούν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μπάντοβιτς πέρασε τον Μήτρογλου στο ματς, με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να οπισθοχωρήσει. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το γεγονός και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 53’ ο Στολτίδης έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 65’ το σουτ του Ζαϊρί πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Δύο λεπτά μετά ο Φερνάντεζ αποσόβησε το σουτ του Μαρέσκα, ενώ στο 72′ ο πορτιέρο του «Γηραιού» έκανε νέα σπουδαία επέμβαση σε εξ’ επαφής κεφαλιά του Μήτρογλου.

Το σόου του Φερνάντεζ συνεχίστηκε… Στο 75’ ο Πορτογάλος τερματοφύλακας με έξοδο «καθάρισε» το σουτ του Μήτρογλου και στο αμέσως επόμενο λεπτό έδιωξε με υπερένταση την κεφαλιά του Τοροσίδη.
Προς το τέλος, οι τραυματισμοί έκαναν την εμφάνισή τους και εκτός αγώνα έφυγαν οι Ντάρμπισαϊρ και Μήτρογλου.

Μοιραία το σκορ δεν άλλαξε και το αποτέλεσμα αυτό αφήνει πλέον πολύ πίσω την πειραϊκή ομάδα σε ό,τι αφορά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, σε αντίθεση με τον Ηρακλή, που κατά ένα μεγάλο βαθμό του εξασφαλίζει τη σωτηρία του.

Κίτρινες κάρτες:
Πίτου Γκαρσία, Ιάκομπ, Φερνάντεζ – Μέλμπεργκ, Πάντος, Α. Παπαδόπουλος, Λούα Λούα.

Κόκκινες κάρτες: 90’ Ιάκομπ.

Ηρακλής (Γιόζεφ Μπουμπένκο): Φερνάντεζ, Κατσαμπής, Λέκι, Παπαζαχαρίας, Μάρτος, Κάρλος Σέζαρ, Πίτου Γκαρσία (73′ Ριμόλντι), Κομπαγιάσι (61′ Επστάιν), Μιλάνο (82′ Γιάντσης), Μάρα, Ιάκομπ.

Ολυμπιακός (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς):
Νικοπολίδης, Πάντος (46′ Μήτρογλου), Ραούλ Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Στολτίδης, Τοροσίδης, Μαρέσκα, Ντάρμπισαϊρ (76′ λ.τ. Γ. Παπαδόπουλος), Λούα Λούα, Λεονάρντο (58′ Ζαϊρί).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς: «Δεν έχουμε δικαιολογία, έτσι όπως μπήκαμε στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό. Είχαμε πει ότι θέλουμε να ξεκινήσουμε καλά όπως κάναμε και στα προηγούμενα λεπτά. Σήμερα μας έλλειψε η αυτοσυγκέντρωση. Τώρα πρέπει να προχωρήσουμε γιατί υπάρχουν και οι ήττες και πρέπει να δούμε πέρα από αυτή την ήττα. Σίγουρα τα πράγματα για μας είναι πιο δύσκολα για τον τίτλο.

Δεν ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Μετά το γκολ που δεχθήκαμε είχαμε τον έλεγχο στο κέντρο και την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κάναμε ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος ρισκάραμε. Ανεβάσαμε παίκτες στην επίθεση. Κάναμε φάσεις για γκολ και το τελικό αποτέλεσμα μας αδικεί. Τι πρέπει να αλλάξει δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για να μιλήσω για αυτό τώρα».