Ένα πολύ ωραίο γκολ του Σολάκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στον Αστέρα Τρίπολης με 2-1, στο παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα, για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ράγιος στο 3′ και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Μπεσέρα στο 35′.

Ο Αστέρας Τρίπολης στο πρώτο μέρος του αγώνα κυριάρχησε στο γήπεδο και ευτύχισε να προηγηθεί νωρίς. Μόλις στο 3’ ο με σέντρα-σουτ ο Ράγιος άνοιξε το σκορ, ενώ οι Αρκάδες θα μπορούσαν να ανεβάσουν το δείκτη, αφού έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, με κορυφαίες τα δύο δοκάρια του Ουσέρο με κεφαλιά στο 22′ και σουτ στο 24′.

Ο ΠΑΣ στο 31’ έχασε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως τα κατάφερε τέσσερα λεπτά μετά. Στο 35’ ο Μπεσέρα μπήκε από αριστερά και πλάσαρε εύστοχα, σημειώνοντας το 1-1.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΣ μπλόκαρε τους επιθετικούς του Αστέρα και προσπάθησε να σκοράρει για δεύτερη φορά με αντεπιθέσεις. Στο 77’ ο ΠΑΣ ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Γεωργίου και στη συγκεκριμένη φάση ο Αναστασιάδης διαμαρτυρήθηκε έντονα από τον πάγκο και αποβλήθηκε.

Ο Αστέρας είχε τρίτο δοκάρι στο παιχνίδι στο 79’ με τον Εγκόν και στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σολάκης, που είχε μπει σαν αλλαγή, με γυριστό σουτ, μετά από σέντρα του Αργυρόπουλου, έκανε το 2-1 και έδωσε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 (Nova 3)

Γκολ: 3’ Ράγιος, 90+1′ Σολάκης – 35′ Μπέσερα

Κίτρινες κάρτες: Αργυρόπουλος, Πουλίδο – Πάντος, Βίλα, Γεωργίου, Μπεσέρα, Πατσατζόγλου