Με γκολ του Ράγιος στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 1-0 του Πανθρακικό, στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League, καθώς έφτασε τους 50 βαθμούς.

Πατήστε εδώ και δείτε τις καλύτερες φάσεις

Ο Αστέρας στο πρώτο ημίχρονο δεν έβγαλε την εικόνα που συνηθίζει στη φετινή περίοδο. Από την άλλη, ο Πανθρακικός είχε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Η πρώτη μόλις στο 7′, όταν ο Λαδάκης έκανε κάθετη πάσα στον Μίγνκα, εκείνος πλάσαρε στην κίνηση, όμως ο Φούλοπ, με τον ώμο κράτησε το μηδέν για τους Αρκάδες.

Στο 16ο λεπτό νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό, όταν μετά από σέντρα του Μίνγκα από δεξιά, ο Μουνάφο πλάσαρε στην κίνηση μόλις άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μουνάφο σέντραρε από αριστερά, ο Λαδάκης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε και πάλι μόλις άουτ. Στο 44’ ο Τζάνης μπήκε στην περιοχή από δεξιά, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Σάκης Τσιώλης έριξε στο παιχνίδι τους Κάφα και Ράγιος, θέλοντας να δώσει επιθετική ορμή στην ενδεκάδα. Στο 55′ ο Αστέρας έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν μετά από σέντρα του Ναβάρο από δεξιά, ο Λέντσε βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά η κεφαλιά του πέρασε μόλις άουτ.

Στο 72ο λεπτό από την σέντρα του Τσαμπούρη και τη λάθος έξοδο από τον Κουτσόπουλο, ο Ράγιος προσπάθησε να σκοράρει, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν κακό.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Σάκη Τσιώλη πίεσε όσο μπορούσε και το γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις. Συγκεκριμένα στο 93′ ο Κουτσόπουλος έκανε λάθος διώξιμο, η μπάλα πήγε στον Ράγιος, εκείνος σούταρε και διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Αστέρας Τρίπολης – Πανθρακικός 1-0 (Nova 1)

Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης):
Φούλοπ, Τσαμπούρης, Σανκαρέ, Πιπίνης, Φορμίκα, Αλβάρες, Σέτι (46′ Κάφα), Φραγκουλάκης (69′ Καλαντζής), Ναβάρο, Κοντοές (46′ Ράγιος), Λέντσε.

Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης):
Κουτσόπουλος, Μπαϊκαρά, Σαρακατσάνος, Σερφά, Ντιόγκο (86′ Μελίσσης), Λαδάκης (81′ Κοντογουλίδης), Μουνάφο, Τζάνης, Μίνγκας, Λουσέρο (74′ Σκλιοπίδης), Μακρυδημήτρης.

Οι δηλώσεις

Σάκης Τσιώλης (Αστέρας Τρίπολης): «Γράψαμε ιστορία. Από αύριο η σημαία της ΟΥΕΦΑ μπορεί να κυματίζει! Συγχαρητήρια σε όλους για την Ευρωπαϊκή έξοδο, τη δεύτερη συνεχόμενη! Ήμασταν νωθροί, ο Πανθρακικός θα μπορούσε να σκοράρει. Ήμασταν πολύ τυχεροί. Στο δεύτερο ημίχρονο χτυπήσαμε πιο πολύ το παιχνίδι, έστω και αν δεν κάναμε πολλές φάσεις λόγω πολυπρόσωπης άμυνας του Πανθρακικού. Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη είναι πολύ καλά δουλεμένη. Θέλουμε πολύ να περάσουμε στους 4 του κυπέλλου την Πέμπτη. Θα ξεκουράσουμε και πάλι παίκτες, για να είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια. Η ομάδα μας είναι πεντακάθαρη και γι’ αυτό θέλουμε τη νίκη απέναντι σε όλους. Κρατάμε αυτή τη μεγάλη νίκη και δουλεύουμε για το επόμενο ματς. Έλειπαν παίκτες βαρόμετρα. Όταν αλλάζεις το 40% η 50%, η ομάδα χάνει τη συνοχή της. Ο Ράγιος μπήκε, ο Άλβαρεζ ήρθε στα χαφ και καταφέραμε να αλλάξουμε την κατάσταση. Κάθε προπονητής έχει ευθύνη για την εικόνα της ομάδας. Ο Κοντοές μπορεί να παίξει ως ακραίο χαφ και θα πρέπει να τον συνηθίσετε. Όλα έχουν σχέση με το τι επιλογές έχει ο προπονητής».

Παύλος Δερμιτζάκης (Πανθρακικός):
«Ξέραμε τις δυσκολίες του παιχνιδιού. Ο Αστέρας διαθέτει ποιότητα και ποσότητα καλών παικτών. Δίκαια βρίσκεται ψηλά. Όμως κι εμείς διαθέτουμε δυνατότητες και θέλαμε ένα καλό αποτέλεσμα για να πάρουμε ανάσα στη βαθμολογία. Κάθε ομάδα είχε ένα ημίχρονο. Εμείς στο πρώτο εκμεταλλευόμασταν το χώρο, βγάζαμε υπεραριθμία και βγάλαμε πολλές ευκαιρίες. Ούτε εγώ ξέρω πόσες! Δε βάλαμε γκολ για να το διαχειριστούμε αλλιώς το παιχνίδι. Ο Αστέρας έχει αλλάξει σελίδα. Πέρασα από εδώ και ξέρω τον αγώνα που κάνουν οι ιδιοκτήτες για να φέρουν μια επαρχιακή ομάδα ψηλά στο ποδόσφαιρο. Αυτή τη συνταγή πρέπει να ακολουθήσουν όλες οι ομάδες. Έχουμε τρία ματς στην έδρα μας και αρχής γενομένης από την Ξάνθη θα πρέπει να πάρουμε τους βαθμούς που χρειαζόμαστε. Δε μας αξίζει αυτή η θέση βάσει της ποιότητας που διαθέτουμε. Πιεστήκαμε, ο Αστέρας βελτιώθηκε κι εμείς προσπαθήσαμε να κρατήσουμε το μηδέν. Το καταφέραμε για 92 λεπτά, όμως το σφύριγμα της λήξης δείχνει ποιος θα κερδίσει. Και όταν αυτό συνέβη, νικητής ήταν ο Αστέρας. Εύχομαι το καλύτερο για την ομάδα της Αρκαδίας».

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης