Την πρώτη ήττα της σεζόν γνώρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε με 85-76 στη “Xάλα Ντράζεν Πέτροβιτς” από την Τσιμπόνα στο Ζάγκρεμπ σε παιχνίδι για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι “ερυθρόλευκοι” υπέπεσαν σε πολλά λάθη και ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στα σουτ δύο πόντων με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν κάτι παραπάνω από το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση και είχε μόλις 33% στα δίποντα, ευστοχώντας σε 8 από τις 24 προσπάθειες, ενώ πέτυχε μόλις τρία τρίποντα, έχοντας χάσει τη μάχη των ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 18-14, αλλά το σκηνικό στη δεύτερη περίοδο άλλαξε και η Τσιμπόνα κατάφερε να προηγηθεί, “χτυπώντας” στον αιφνιδιασμό με τον Μάρσαλ, κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών. Έτσι στο ημίχρονο, οι Κροάτες προηγήθηκαν με 11 πόντους, με το φωτεινό πίνακα να γράφει 39-28.

Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να μην έχουν οργάνωση στο παιχνίδι τους, ενώ στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου ο Θοδωρής Παπαλουκάς που είχε καλή παρουσία στο παιχνίδι έμεινε στον πάγκο. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και 16 πόντους, αλλά ο Έρτσεγκ κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά στους 10. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 67-55.

Στο τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός πλησίασε στους πέντε πόντους, αλλά με αδικαιολόγητα λάθη οι Κροάτες πήραν τη νίκη με 85-76 και υποχρέωσαν τους “ερυθρόλευκους” στην πρώτη τους ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 39-28, 67-55, 85-76

Τσιμπόνα (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Χόμαν 7, Κους 12 (3), Πρκάτσιν 13, Τρόχα 3 (1), Αντριτς, Βούκουσιτς 9 (1), Κάλογουεϊ 17 (1), Πριντς 3 (1), Ρόζιτς 6, Μάρσαλ 15 (3).

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 9, Πελεκάνος, Τσίλντρες 8, Βούιτσιτς 7, Μπουρούσης 14, Χαλπερίν 2, Γκριρ 14 (2), Πρίντεζης 11 (3), Ερτσεγκ 5 (1), Τεόντοσιτς 5 (1), Σχορτσιανίτης 1.