Στην πέμπτη θέση της Super League εδραιώθηκε ο Λεβαδειακός. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη τη Δευτέρα με 2-1 σκορ επί της Βέροιας, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής και έφτασε στο +4 από τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον ΟΦΗ.

Η σημερινή νίκη των Βοιωτών φέρει τη «σφραγίδα» του Βασιλείου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί μόλις στο 18’ με τον Λισγάρα, ενώ η «βασίλισσα» του Βορρά είχε φτάσει στην ισοφάριση στο 86’ με αυτογκόλ του Μαχαίρα.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Υπεράνθρωπες προσπάθειες να παίξουν ποδόσφαιρο κατέβαλαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, ωστόσο η άθλια κατάσταση του αγωνιστικού χώρου δεν τους επέτρεψε να προσφέρουν θέαμα.

Στα πρώτα λεπτά του ματς, οι Βοιωτοί πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και κατάφεραν να πάρουν γρήγορα το προβάδισμα στο 18ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πόι, ο Λισγάρας έπιασε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Παράσχου, που διατήρησε το υπέρ της σκορ μέχρι το 86’.

Σε εκείνο το σημείο του αγώνα, κι αφού πρώτα οι φιλοξενούμενοι είχαν οπισθοχωρήσει, μετά την πίεση που δέχτηκαν από τους γηπεδούχους, δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης, και μάλιστα από δικό της παίκτη.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαχαίρας στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε στο βάθος της εστίας του Κυριακίδη, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-1.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα μοιραστούν βαθμούς και εντυπώσεις, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βασιλείου «χτύπησε», χαρίζοντας στους Βοιωτούς ένα «τρίποντο-χρυσάφι».

Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Πόι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο νεαρός στράικερ με κεφάλια παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία του Λόπεζ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τον Λεβαδειακό.

Κίτρινες: Σνάουτσερ – Χοσέμι, Κόρμπος, Πόι