Στο «στείρο» 0-0 έμειναν στο «Καυτανζόγλειο» της Θεσσαλονίκης Ηρακλής και Παναθηναϊκός, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Οι «πράσινοι»… στραβοπάτησαν για άλλο ένα παιχνίδι έφτασαν τους 43 βαθμούς στο πρωτάθλημα και ισοβαθμούν με τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη θέση, μένοντας 14 πόντους πίσω από τον πρώτο Ολυμπιακό. Ο «Γηραιός», μετά την ισοπαλία του πρώτου γύρου, απέσπασε νέο «Χ» από τον Παναθηναϊκό και έφτασε τους 26 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν πολύ μέτριες και δεν δημιούργησαν καμία αξιόλογη φάση για να μπορέσουν να σκοράρουν. Οι «πράσινοι» χρειάστηκαν 59 ολόκληρα λεπτά για να μπορέσουν να φτάσουν με απειλητικές διαθέσεις στη εστία του Κοβαλέφσκι. Ο Νίλσον πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Ηρακλή, αλλά ο Κοβαλέφσκι έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια. Η μπάλα έφτασε στον Σίλβα Κλέιτον, ο οποίος σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια των γηπεδούχων.

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε στο 78ο λεπτό, με τον Μάντζιο να πλασάρει σωστά τον Πολωνό κίπερ του «Γηραιού», αλλά ο Κάκος ακύρωσε το γκολ και υπέδειξε οφσάιντ. Στο 80’ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, καθώς ο Παπαζαχαρίας στην προσπάθειά του να μαρκάρει τον Πετρόπουλο χτύπησε τη μπάλα με το χέρι, αλλά ο Κάκος υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 85’ ο Πετρόπουλος με κεφαλιά, μετά από φάουλ του Νίλσον δεν ανησύχησε τον Κοβαλέφσκι, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αγρίτης σούταρε στη γωνία, αλλά ο Γκαλίνοβιτς επενέβη σωτήρια και κράτησε το μηδέν για την εστία του.

Κίτρινες κάρτες: Βούκοβιτς, Σαρακατσάνος, Μάρκες, Ιωαννίδης, Παπαστεριανός – Νίλσον, Πετρόπουλος, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Σαριέγκι, Σιμάο.

Ηρακλής (Μάκης Κατσαβάκης): Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Παπαζαχαρίας, Σαρακατσάνος, Ιωαννίδης, Βούκοβιτς (62` Κονέ), Ντιέ, Παπαστεριανός, Μάρκες (89` Κίκο Ρατόν), Γιάντσης (75` Επστάιν), Αγρίτης.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Σαριέγκι, Βαβζίνιακ, Νίλσον, Σιμάο, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Νίνης (65` Πετρόπουλος), Κλέιτον (71` Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης, Μάντζιος.